Utoljára frissítve: 2023. June. 17
Kutyatartóként sokszor verjük át kutyánkat, legyen szó vicces szituációkról vagy különböző problémák gyors megoldásáról. Hiába is tagadnánk, mindannyian kerültünk már olyan helyzetbe, ahol kisebb-nagyobb átverést kellett alkalmaznunk kutyánkkal szemben. Egy friss kutatás alapján azonban nem éri meg átverned kutyádat, ugyanis jó eséllyel nem fog bedőlni neki.
A bécsi kutatás eredménye alapján ugyanis – az 5 évnél fiatalabb gyerekekkel és a csimpánzokkal ellentétben – kutyánk jóval könnyebben veszi észre és érti meg, ha megpróbálod átverni. Mit is jelent ez a gyakorlatban?
Ludwig Huber kísérletében a kutyáknak egy jutalomfalattal teli és egy üres tál között kellett választaniuk. A kísérlet megalapozásaként a résztvevők a teli tálat mutatták a kutyáknak, hogy kialakuljon a kutyákkal a kölcsönös bizalom.
Majd ezután, a két tál kicserélésre került – az esetek felében a résztvevők jelenlétében, a másik felében azonban az ő távollétükben. Itt következik az érdekesség. Azokban az esetekben ugyanis, amikor a résztvevő emberek látták a cserét, a kutyák már nem hittek nekik, hanem egészen egyszerűen saját logikájuk alapján a kicserélt teli tálat választották.
Azok a kutyák azonban, akik feldolgozták, hogy a résztvevők nem látták a cserét, nagy arányban továbbra is hittek a segítő szándékú résztvevőknek – akkor is, ha ők maguk látták a cserét. Utóbbi esetben tehát sok kutya akkor is a kínált üres tálat választotta, amikor tudta, hogy a másik tál lenne a jó választás.
Mindez természetesen azt is jelenti, hogy kutyánk bizony képes megkülönböztetni a véletlen és a szándékosság közötti különbséget, amikor a gazdi cselekedeteiről van szó. Erre több kísérlet is irányult a korábbiakban, hasonló eredményekkel. Ez tehát alátámasztja azt az elméletet, hogy kutyánk pontosan tudja, amikor szándékosan akarjuk átverni őket.