Utoljára frissítve: 2022. July. 27
A kutya hasmenés meglehetősen gyakori probléma négylábú barátainknál, és rengeteg kiváltó oka lehet. Vannak súlyosabb és hosszan elnyúló hasmenéses állapotok, de legtöbbször rövid lefolyású, kis intenzitású gondokkal szembesülnek kedvenceink.
A kutya hasmenése jól felismerhető a nagy mennyiségben távozó, gyakran ismétlődő, laza és elterülő székletről. Számtalan betegség kiválthatja, de általában a gyors lefolyású hasmenéssel, ami nem jár más tünettel nincs különösebb teendő.
Jellemzően néhány órán belül, vagy legfeljebb egy nap alatt magától megszűnik, ezért az első 24 órában még nem kell rögtön az állatorvoshoz sietni, kivéve akkor, ha hányást, 39,5 fok feletti testhőmérsékletet vagy egyéb tüneteket észlelünk a kutyán.
Miért lehet veszélyes, ha folyamatosan megy a hasa a kutyának?
A kutya hasmenés okai – Mitől lehet hasmenése a kutyának?
Mi okoz leggyakrabban hasmenést a kutyáknak?
Éheztetni kell a kutyát hasmenés esetén?
A kutya hasmenés kezelése otthon
Mit egyen a kutya, ha hasmenése van?
Hogyan szüntethetjük meg a leggyorsabban kutyánk hasmenését?
Miért lehet veszélyes, ha folyamatosan megy a hasa a kutyának?
A hasmenés súlyossága függ a kiváltó októl, az állapot elhúzódási idejétől és a kísérő tünetek számától. Ha a hasmenés egy nap alatt nem szűnik meg magától még a házi praktikák bevetése után sem, esetleg véres hasmenést vagy gyengeséget, lázat, hányást, étvágytalanságot, fájdalmat látunk kedvencünkön, akkor feltétlenül lássa állatorvos a kutyát.
A szüntelen hasmenésnek az egyik legnagyobb veszélye a kiszáradás, mert túl sok víz távozik a kutyából. Nagyon fontos, hogy ilyenkor igyon kellő mennyiségű vizet a kutya, vagy itassuk őt fecskendőből, ha önszántából nem akar inni.
A vízveszteség miatt kialakuló dehidratáció miatt lelassul a kutya vérkeringése és a sűrűbb vér kevesebb oxigént képes szállítani a létfontosságú szervek felé. Ezzel egy időben felborul az elektrolit-háztartás is, így a nélkülözhetetlen nyomelemek, melyek a szervek működését garantálják, nem jutnak megfelelő koncentrációban a szövetekhez.
A másik probléma az, ha a gazdi nem veszi komolyan a gyakori kellemetlenséget és emiatt nem derül fény a háttérben húzódó lehetséges betegségekre, melyeknek a hasmenés az egyik tünete lehet.
A kutya hasmenés okai – Mitől lehet hasmenése a kutyának?
A hasmenés okát nehéz egyetlen lehetséges kiváltó okkal megmagyarázni, oly sokféle dolog okozhatja. A hasmenés gyakrabban érinti a kölyköket és a gyengébb immunrendszerű állatokat. Közrejátszhatnak benne vírusok, baktériumok, férgek, paraziták, helytelen táplálkozás vagy az utcán felevett ételek, szemét, vagy akár macskaürülék is.
- A kutyák elképesztő dolgokat képesek megenni. Előfordulhat, hogy romlott vagy szennyezett ételből falatoztak, melyben különféle mikroorganizmusok és kórokozók telepedtek meg, és ez okozza a bajt.
- Nem szabad megfeledkezni a mérgező kerti növényekről vagy azon emberi fogyasztásra alkalmas ételekről sem, amik mérgezéses tüneteket okozhatnak a kutyának és hasmenést válthatnak ki.
- Kevésbé kell megijedni, ha a kutya túl sok füvet evett és emiatt rendetlenkedik a hasa, ugyanakkor lehet aggasztó kórkép is bűnös.
- Okozhatja ételallergia vagy -intolerancia, érzelmi stressz, vagy más súlyos betegségek például a gyulladásos bélbetegség, gyomorrontás, rák, máj- vagy veseelégtelenség, illetve más szervi gondok vagy cukorbetegség.
- A gyógyszerek és antibiotikumok mellékhatásaként is jelentkezhet a kellemetlen tünet, de akár az intenzív mozgás is felelőssé tehető, bár ezek korántsem tartós vagy súlyos állapotok.
- A hasi diszkomfort mellett számos egyéb tünet és betegség alakulhat ki azért, mert a kutya rendes táplálék helyett valami oda nem illőbe kóstolt bele. Ezért lényeges, hogy megfigyeljük a hasmenés lefolyását, a kísérő panaszokat és a végtermék jellemzőit.
- Az elhúzódó hasmenés jele lehet olyan fertőzéseknek, amik krónikussá válhatnak, például a szalmonellózis, bélférgesség, giardiasis, szopornyica vagy a parvovírusos bélgyulladás, amik a kutya életét veszélyeztetik.
Elsőként gondold át, hogy jártatok-e új helyen, evett-e valami szokatlant a kutya, ivott-e pocsolyából, csócsált esetleg a tulipánból vagy a leanderből, amíg vendégségben jártatok, elcsenhetett-e egy kis avokádót, csokit, vagy szőlőt az asztalról?
Mi okoz leggyakrabban hasmenést a kutyáknak?
A kutyák általában hozzászoknak az adott élelmiszerhez, amit rendszeresen fogyasztanak, ezért többnyire rendben van a székletük. Abban az esetben, ha valamiért leváltjuk a korábbi tápot, vagy változtatunk a táplálás módján, például száraz tápról nyers vagy főtt ételt adunk a kutyának, akkor előfordulhat, hogy hasmenése lesz vagy hányni fog.
A váltás azért lehet nehéz a kutyának, mert teljesen más típusú emésztő enzimek szükségesek a különféle ételek lebontásához. Beletelhet néhány napba, mire az eb emésztőrendszere alkalmazkodik az új táphoz, vagy az újfajta étrendhez.
Megkönnyítheted az átállást, ha fokozatosan vezeted be az új ételeket.
Az étrendváltás tehát a hasmenés leggyakoribb oka, azonban ez nem jelent vészhelyzetet, vagy súlyos problémát. Sokan esnek abba a tévhitbe, hogy a kutyákat úgy lehet változatosan táplálni, ha folyton újabb és újabb ételeket adunk nekik.
Az emberekkel ellentétben a kutyák számára úgy biztosítható a kiegyensúlyozott étrend, ha jól választjuk ki a tápot vagy a házi koszt összetételét, és nem forszírozzuk folyton az ismeretlen ételeket. Nagyon fontos, hogy lehetőleg ritkán folyamodjunk diétaváltáshoz, hogy elkerülhetők legyenek a hasonló balesetek.
Éheztetni kell a kutyát hasmenés esetén?
A kutya hasmenésének egyik lehetséges kezelési módja, ha a tünet jelentkezése után 12-24 órán át böjtre fogjuk a kutyát. Ez idő alatt adjunk rendszeresen tiszta vizet azért, hogy ne száradjon ki az eb. A bevitt a folyadék segíthet kitisztítani és megnyugtatni a háborgó gyomrot.
A táplálék-visszatartás többnyire segít az egyébként egészséges kutyákon. Azonban a kölyköket és az idős kutyákat nem szabad tartósan éheztetni, mert nem bírják sokáig tápanyagok és masszív energiatartalékok nélkül!
Ha a kutya nem hajlandó inni, akkor a linken találsz pár hasznos tippet. Fontos! Fordulj állatorvoshoz, ha a víz nem marad a kutyában.
A folyadékveszteség miatt az orvos javasolhat intravénás folyadékterápiát, hogy elkerülhető legyen a kiszáradás. Az egynapi éheztetés nem okoz különösebb problémát, nem kell attól tartani, hogy éhenhal a kutya, a víz viszont nélkülözhetetlen a böjt alatt.
Az éheztetés ilyenkor nem kínzás a kutya számára, hiszen a fájó, rendetlenkedő gyomor étellel való terhelése sokkal több kellemetlenséget okoz, mint a rövid ételmegvonás.
24 óra után könnyen emészthető ételekkel kínáld a kutyát, amik nem terhelik meg a gyógyulásban lévő kutya emésztőrendszerét. Jó lehet ilyen esetben a főtt csirke és a rizs, a húsleves, illetve a probiotikum, mely segíthet helyreállítani a felborult bélflóra egyensúlyát.
A kutya hasmenés kezelése otthon
- A hasmenés ideje alatt kizárólag vizet kapjon a kutya és étellel egyáltalán ne kínáljuk őt legalább 12 órán át.
- Amint megszűnt a hasmenés, elkezdhetjük őt újra táplálni.
- Kezdetben csak kis mennyiségű étellel próbálkozzunk, hogy megfigyeljük, milyen hatással van az elfogyasztott étel a kedvencünkre.
- A legkíméletesebb módja a gyomor felkészítésének, ha egy kevés húslevest készítünk a kutyának. A húst főzzük meg egy kevés répával vagy zellerrel, sót és hagymát vagy más fűszereket ne tegyünk a főzővízbe.
- A szilárd részeket, a húst, zöldségeket és a csontot tegyük félre későbbre, először csak egy kevés langyosra hűlt levet kínáljuk az érzékeny gyomrú ebnek.
- A következő 4-6 órában figyelni kell a kutyát, hogy megbirkózik-e a szervezete a levessel.
Mit egyen a kutya, ha hasmenése van?
Létezik még néhány házi recept és praktika, amivel segíthetünk átvészelni a kutyának ezt a nehéz időszakot, ezekből szemezgetünk a következőkben.
1. A rizs főzővize
A rizsben található keményítő segíthet a kutya székletének normalizálásában, de kezdetben még ne terheljük a kutyát a rizsszemekkel, csak a főzővízzel próbálkozzunk.
2. Fehérrizs, krumpli
Amint a kutya képes megemészteni a folyékony táplálékot, kis mennyiségben adhatunk neki főtt rizst vagy egy kis főtt krumplit héj nélkül.
A kihűlt rizsben és burgonyában található rezisztens keményítő jót tesz az emésztésnek, csökkenti a gyulladást és táplálja a megviselt bélfalat, és persze segít rendezni a széklet normál állagát.
3. Főtt sütőtök
A tiszta vízben főtt sütőtök hatékony megoldást jelenthet mind hasmenés, mint székrekedés esetén. Ha éppen szezonja van a töknek, készíts belőle a kutyádnak is!
A sütőtök gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban és meglehetősen könnyen emészthető táplálék. Cukorbetegségben szenvedő kutyáknak azonban nem javasolt, hiszen bőven tartalmaz glükózt is.
4. Joghurt
A joghurt számos jótékony baktériumot tartalmaz, ami segíthet a bélflóra helyreállításában, ugyanakkor a felnőtt kutyák többsége nem tolerálja a tejcukrot, ezért óvatosan próbálkozz vele.
A laktózérzékeny ebek állapotán sajnos ronthat a joghurt az áldásos probiotikumok ellenére is. Joghurt helyett táplálék-kiegészítő formában elérhető probiotikumokkal is támogathatod a kutya emésztését, melyek jóval kisebb mértékben tartalmaznak tejcukrot.
5. Csirkehús, tojás
A korábban kínált húslevesből félretett főt csirke ideje is eljött. A csirkehús csontok és bőr nélkül adható a kutyának.
A zsíros bőr és a kemény csontos részek még túl megterhelőek lehetnek a megviselt gyomornak, ezért semmiképpen se adjuk ezeket az ebnek.
A tojás, mint egyszerű és könnyen emészthető fehérjeforrás szintén jó szolgálatot tehet, ha szeretnéd felturbózni a kutya tápanyagbevitelét, hogy energiához is jusson a felépülés során.
6. Édeskömény, csúszós szilfa, ziliz
Többféle gyógynövény és a belőlük készült főzet is segíthet megnyugtatni a kutya gyomrát, csökkenteni a gyulladást és megóvni a bél nyálkahártyáját.
Az édeskömény könnyen beszerezhető a zöldségesnél, míg a csúszós szilfa kéregre és az orvosi ziliz gyökerére por formában bioboltokban lelhetünk.
7. Speciális kutyaeledelek hasmenés ellen
A piacon találkozhatunk olyan kutyatápokkal melyeket kifejezetten gyomorproblémákkal küzdő kutyáknak készülnek.
Könnyen emészthető összetevőket tartalmaznak, melyek nem terhelik meg az ebek pocakját a nehéz időkben.
Mire figyeljünk a hasmenés kezelése során?
Az említett házi praktikák nem egyformán hatékonyak minden kutyánál. Ezért is fontos, hogy megtaláld, mi válik be a kedvencednél, hogy a későbbiekben már magabiztosan nyúlj a megfelelő módszerhez, ami segítheti a kutya gyors felépülését.
Javulást követően növelheted a gyomorkímélő ételek mennyiségét és néhány nap múlva apránként visszavezetheted a kutya rendszeres táplálékát, például a korábban megszokott szemes tápot, ha biztosan kiderül, hogy nem az okozta a kezdeti galibát. Jó tudni, de a szemes táp is megromolhat, ami hasmenést okozhat.
A rendes táplálást csak akkor lehet folytatni, ha a kutya széklete is normalizálódott. Ha a kutya állapota másnapra sem javul, vagy egyenesen romlik, akkor fordulj állatorvoshoz.
Szakszerű kivizsgálással fény derülhet a hasmenés kiváltó okára, és az orvos további gyógyszerek szedését is javasolhatja, például féreghajtó tablettát, ha paraziták okozzák a betegséget, vagy más készítményeket a vírusos vagy bakteriális fertőzésekre.
Hogyan szüntethetjük meg a leggyorsabban kutyánk hasmenését?
A hasmenés sok kellemetlenséggel jár mind a kutya, mind a gazdi számára, ezért érthető, hogy rövid úton szeretnének véget vetni a kutyát és embert próbáló jelenségnek.
Szerencsére az akut hasmenés otthoni körülmények között is jól kezelhető, és rendszerint gyorsan abbamarad. A tartós, krónikus állapotok azonban orvosi ellátást igényelnek.
- A legjobb, amit tehetsz, ha 12-24 órára böjtre fogod a felnőtt kutyát és csak vizet adsz neki. Általában az éheztetés megteszi a hatását, és magától rendeződik a gyomorrontás.
- Amint jobban lesz a kutya, kínáld őt főtt hús és zöldségek főzővizével, amik segíthetnek megnyugtatni az eb emésztőrendszerét.
- A következő lépés a probiotikumok bevezetése.
Probiotikumok a kutya hasmenésének megelőzéséhez és kezeléséhez
A probiotikumok olyan mikrooranizmusokból állnak, melyek hozzájárulnak a hasmenés megelőzéséhez és a kezeléséhez. Az értékes posztbiotikumok segítenek a bélben található jó baktériumok táplálásában és a gyulladás visszaszorításában.
A kutyák bélflórája eltérő arányú baktériumtörzsekkel rendelkezik, mint az embereké ezért más összetételű probiotikumokat igényelnek.
A leghatékonyabb baktériumtörzsek a kutya hasmenés ellen:
- Saccharomyces boulardii nevű élesztő, ami vírusos vagy gyógyszermellékhatás által okozott hasmenés esetén segíthet.
- A Bacillus subtilis elősegíti a vastagbélben történő vízfelvételt és Enterococcus faecium-mal kombinálva gyulladásos bélbetegségek hatékony helyreállítója.
- A betegségből való felépülést a Pediococcus acidilactici törzzsel való kiegészítés támogathatja.
- A Lactobacillus acidophilus pedig az általános hasmenés tünetein segít.
Keresd ezeket a baktériumtörzseket a kutyáknak készülő probiotikumokban, és építsd be legalább néhány hétre őket a kutya felépülése után is.
Összegzés
Nagyon fontos, hogy a lehető legkiegyensúlyozottabban etessük a kutyát és minél ritkábban váltsunk tápot illetve étkezési módot. Nyers és főtt étkeztetés esetén igyekezzünk megtartani a csontos részek, a belsőségek és zöldségek állandó arányát, hogy rendszeres és egészséges maradjon a kutya bélmozgása.
A kutya hasmenés leggyakoribb oka a tápváltás, de számtalan betegség kísérő tünete is lehet. A hasmenést kiválthatják különböző vírusok, baktériumok, gombák és férgek, illetve méreganyagok is. Ezért körültekintően kell szemlélni, hogy mit vesz magához a kutya, és hogyan reagál a következő órákban.
A hasmenés rendszerint magától elmúlik. Ennek ellenére tanácsos 1 napig éheztetni a kutyát és fokozatosan visszavezetni a gyomorkímélő ételeket, majd a szokásos étrendet.
Amennyiben a kutya 1 nap után sem mutat javulást, vagy további tünetek, például hányás, levertség vagy láz jelentkezik, haladéktalanul vidd őt állatorvoshoz.