A parvovírus az egyik leggyakoribb megbetegedés a kölyköknél, ami rendkívül veszélyes, akár halálos kimenetelű is lehet. Ezért fontos felismernünk a jeleket, hogy megakadályozzuk a fertőzést és minél hamarabb el lehessen kezdeni a kezelést.
Milyen tünetei vannak a parvoírusnak a kölyköknél? A legyakoribb tünetek, amelyekre érdemes figyelni; a súlyos hányás, hasmenés és véres széklet, láz, étvágytalanság, fogyás, gyengeség, kiszáradás és depresszió.
Mi is az a parvovírus?
Ez egy fertőző vírus, amely kutyáról kutyára terjed széklettel vagy akár közvetlen érintkezés által. De akár úgyis, ha szennyezett tárgyal vagy személlyel érintkezik, legyen az póráz, tálka vagy ruházat. Így, ha a kutyánk ilyet nyalogat, eszik, beleiszik valami fertőzött dologba, akkor nagyon könnyen elkaphatja azt.
A parvovírus főleg a kutya gyomrát és vékonybelét károsítja. Elpusztítja a sejteket és gyengíti a felszívódást a belekben. Sokszor vérzéses tünetekkel jár, és befolyásolja a szív, csontvelő és egyéb szövetek egészséges működését is.
Milyen tünetei vannak a parvovírusnak a kutyáknál?
Mivel egy nagyon fertőző vírusról beszélhetünk, amely főleg az oltatlan kölyköket támadja, így fontos, hogy időben felismerjük a tüneteket.
Ezek elsőként általában bélpanaszok formájában jelentkeznek, mint hányás és hasmenés. A vírus megtámadja a beleket és csontvelőt, amely így nem tud elég fehérvérsejtet termelni, amely segíthetne legyűrni a betegséget.
Ezekre a jelekre érdmes figyelnünk:
- súlyos hányás
- hasmenés véres széklettel
- láz
- étvágytalanság
- hirtelen fogyás
- gyengeség
- kiszáradás
- depresszió
- érdektelenség
- fáradékonyság
Bár kevésbé gyakori, de van, hogy a vírus megtámadhatja a szív izmait, ami gyors halálhoz vezethet. Ezek a tünetek önmagukban is veszélyesek, így ha ilyet észlelünk, azonnal keressük fel az állatorvosunkat, hogy időben elkezdhesse a kezelést.
Egy újszülött kiskutya is elkaphatja a parvovírust?
Ha az újszülött anyja nem volt beoltva, és fertőzött volt, akkor sajnos a kölyök is elkaphatja. Ha viszont korán felfedezik nála ezt a fertőzést, akkor jó eséllyel kezelhető a probléma.
A parvo jelei kiskutyáknál
Elengedhetetlen, hogy tudjuk, mit kell átvizsgálni egy újszülött kiskutyán. Így bizonyosságot szerezhetünk a parvo fertőzésről is. Fontos, hogy figyeljük a kutya testbeszédét.
A fertőzött állatok a kényelmetlenség jeleit mutathatják, akár úgy, hogy sírnak, nyafognak. Főleg akkor vehető ez észre, ha hozzáérünk a hasukhoz. Ez segíthet a korai a felismerésben.
Miért a kölyökkutyák vannak inkább veszélyben?
A hat hetesnél fiatalabb kutyák megtartják az anyjuk antitesteinek egy részét, feltéve, ha az megkapta a védőoltást.
A hat és nyolc hét közötti kutyák azonban már fogékonyak erre a vírusra. Egészen addig sebezhetők, amíg meg nem kapják a három oltásból álló sorozatot.
Meddig fertőző a parvovírus?
A parvoval fertőzött kölykök és felnőtt kutyák, nagyjából 4-5 napon belül elkezdenek fertőzni. Mindazonáltal, ez az idő nem mindig esik egybe azzal, ahogy a gazdi az első tüneteket észleli.
Tehát az oltás vagy kezelés után még nagyjából 10 napig jobb, ha nem visszük közösségbe, mert fertőzhetnek.
Hogyan tud egy kölyök megfertőződni a vírussal?
Sajnos ezt a vírust nehéz megfékezni, mivel sokáig túlél a szabadan és ellenáll a rendszeres tisztításnak és az időjárás változásának is.
Akár egy évig életben tud maradni az olyan környezeti hatásoknak hála, mint például a pára. Könnyen rákerülhet az emberek cipőjére, vagy éppen a kutyák mancsára. Ezáltal aztán minden szennyezett lesz, amivel később érintkezünk.
A kezelt kutyák 68-92 százaléka túléli ezt a betegséget, azonban kiterjedt kezelést igényelnek. Ezért is fontos, hogy olttassuk be őket.
A parvovírus kezelése
Miután felkeressük az orvost parvovírus gyanúval, ő csinálni fog egy vértesztet, ami magába foglalja az antigén tesztet is.
Nincs konkrét gyógymód erre a vírusra, de számos kezelés jöhet ilyenkor szóba. Ezek főleg a tüneteket, mint hányás, hasmenés igyekeznek kezelni.
Mindenképp ajánlott ilyenkor egy antibiotikum kúra, és az állatorvos folyamatos megfigyelése. Fogadjuk meg a szakember tanácsait, a házban lévő esetleges további állatokkal kapcsolatos óvintézkedésekről.
Az állatorvosok által kezelt kutyák túlélési rátája igen magas, így nem kell megijednünk. A legtöbb kölyök, aki túléli az első kritikus 3-4 napot, az jó eséllyel felgyógyul.
Az esetek súlyosságától függ, de nagyjából egy hetet vesz igénybe, mire az állat felépül ebből a vírusból.
Mivel a tünetek gyorsan rosszabbodhatnak, így nem szabad késlekedni, azonnal orvoshoz kell fordulni!
Sokszor akár több napos kórházi bent létre is szükség lehet, ahol infúziót kap az állat, de nagyon kritikus esetekben a vérátömlesztés is szóba kerülhet.
Hogyan előzhető meg a parvovírus?
Mivel ez egy nagyon agresszív vírus, nehéz megelőzni.
Minden kutyának meg kell kapnia a parvovírus oltást, főleg, akiket tenyésztésre használnak.
Fontos, hogy a kutyák nem érintkezhetnek más kutyákkal, amíg meg nem kapják az összes oltást.
Legyünk óvatosak a kutyaparkokban, kutyafuttatókban is, ugyanis ezek potenciális veszélyforrások lehetnek.
Az egyetlen mód, hogy megvédjük a kölyköt, ha megkapja a szükséges oltásokat. Nézzük ehhez az ütemtervet:
- Első oltás 6-8 hetes koráig
- Emlékeztető dózis 10-12 hetes koráig
- Másik emlékeztető adag 14-16 hetes koráig
Az éves emlékeztető oltásról kérjük ki a szakember véleményét. És ne feledjük, hogy az utolsó oltást követően, két hét múlva alakul csak ki a teljes védettség az állatnál.
További óvintézkedések:
- A széklet gyors eltávolítása a séták során
- Rendszeres ágynemű tisztitás
- Mossuk az ételes és italos tálkáját
- Kerüljük a kölyök szocializálását, amíg nincs meg a védelme
Összegzés
Egy kölyökkutya sok veszélynek van kitéve, az egyik ilyen az akár halálos kimenetelű parvovírus. Ez a súlyos tünetekkel járó, gyomrot és emésztést támadó betegség megelőzhető lenne, ha nem csak a higiéniára figyelünk oda, de be is olttatjuk a kedvencünket.