Utoljára frissítve: 2023. April. 05
Ma már egy külön iparág épült a különböző kutyakabátokra, ruhákra, sőt, most kapaszkodj meg: a cipőkre is. Sokan csak legyintenek erre, hiszen azért van a kutyának bundája, úgysem fázik meg…
Kérdés, mennyire divat ez, vagy mikortól válik hasznos kiegészítővé egy pulcsi vagy kabát a kiskedvenc számára, egyáltalán mik a jelei annak, ha fázik a kutya.
Honnan lehet tudni, hogy fázik a kutya?
Ahogy az embernél, úgy a kutyáknál is vannak fizikai jelei annak, ha fáznak. A leggyakoribb jelek : remegés, nyüszítés vagy ugatás, biztonságos hely keresése, emelgeti a mancsait a földről, görnyedt testtartás, behúzott farok.
Legyél résen, ha észreveszed ezeket, mert egy kutya is ki tud hűlni, amelynek súlyosabb következményei is lehetnek.
Az persze fajtánkként eltérő lehet, hogy melyik kutyánál hol van az a pont, vagyis fok, amelytől veszélyes lehet a hosszas kint tartózkodás számára. Pont ezért érdemes figyelni a viselkedésüket és a visszajelzéseiket.
A kutya meg tud fázni?
Észrevehettük, hogy a tél a legtöbb esetben meg sem kottyan egy kutyának, sőt kifejezetten tudják élvezni a játékot a hóban, már ha valóban figyelünk az igényeikre.
Azonban nem mindegy, hogy mondjuk egy huskyról vagy egy malamutról beszélünk, vagy mondjuk egy kis pincsiről. A kutyák is meg tudnak fázni!
Ugyanis minél rövidebb, kisebb és kevésbé vastag a szőre egy kutyának, annál jobban ki van téve az időjárásnak. Persze minden kutya esetében fontos odafigyelni nehogy kihűljön.
Amikor a kutyának túl hideg az idő…
Ha azt látjuk a kutyuson, hogy remeg, nem mozdul csak nyüszít, szorong, próbál mondjuk felmászni rád, a hideg talajon emelgeti a mancsát, esetleg elindul hazafelé, akkor érezheted, hogy elég volt neki a kint létből.
Hány foktól fáznak a kutyák?
Bár pontos hőmérsékletet nehéz mondani arra, hogy mikortól van túl hideg egy kutyának, de ilyenkor elég lehet az is, ha a saját józan eszünkre hallgatunk. Ha kimegyünk és azt érezzük, hogy mi is nagyon fázunk annak ellenére, hogy beöltöztünk, akkor gondoljunk a kutyára is.
Habár nekik magasabb a testhőjük és természetes szigetelőjük a szőrük, azért ők sem bírnak ki mindent. Úgyis tudod ellenőrizni, hogy túl hideg van e neki, ha mondjuk megfogod az orrukat, fülüket, mancsukat, ahol a véráramlás ilyenkor lelassul, és ha hidegnek érzed, akkor ideje cselekedni.
Az, hogy hány foktól fázik egy kutya több dologtól függ. Például: fajta, méret, életkor, kondíció, és attól is, hogy lakásban vagy kint tartjuk. Nézzük meg, hogy egy átlagos kondícióban lévő felnőtt kutyánál ez miképpen néz ki:
Kis termetű kutyafajtáknál
- +6 és -1 fok között kellemetlenül érezhetik magukat, de elviselik
- -2 és -6 fok között a fázás jeleit mutatják.
- -7 és -10 fok között kihűlés veszélye
- -11 fok alatt életveszély
Közepes termetű kutyafajtáknál
- +5 és -1 fok között kellemetlenül érezhetik magukat, de elviselik
- -2 és -9 fok között a fázás jeleit mutatják.
- -10 és -18 fok között kihűlés veszélye
- -19 fok alatt életveszély
Nagy termetű kutyafajtáknál
- +1 és -8 fok között kellemetlenül érezhetik magukat, de elviselik
- -9 és -12 fok között a fázás jeleit mutatják.
- -13 és -19 fok között kihűlés veszélye
- -20 fok alatt életveszély
Kutyák és hipotermia
Amikor a kutya testhőmérséklete a normális alá süllyed, akkor beszélhetünk hipotermiáról vagyis kihülésről. Ha a testhőmérséklet ilyenkor tovább esik, a pulzus és a légzés is lassul, ezért akár életveszélyes is lehet ez az állapot.
Milyen jelei vannak a hipotermiának a kutyákon?
A tünetek az enyhétől a súlyosabbig terjednek.
- Gyengeség
- Izommerevség
- Nehéz járás
- Sápadt íny
- Zavar
- Lassú, felületes légzés
- Eszméletvesztés
Extrém időjárási körülmények között megfagyhat a kutya?
Természetesen igen. A nagy bunda egy ideig megvédi az állatot a hidegtől, de tartósan -20 fok alatt egy nagyobb testű kutya is ki van téve a fagyás okozta veszélyeknek.
A fagyás már egy sokkal ritkább probléma, de első sorban a mancsán, a farkán és a fülén lehetnek fagyási sérülések.
A fagyás jelei a kutyákon
A tünetek megjelenése több nap után észlelhető!
- Gyakran fordul elő végtagokon (lábak, mancsok, farok és fülek)
- Sápadt szemek, hideg bőr, amely fájdalmas lehet az érintésre
- A bunda alatt kiterjedt duzzanatok és hólyagok
- A bőr feketévé válhat
A kutyák meg tudnak hűlni?
Sokakban felmerülhet a kérdés, vajon, ha a kutya fázhat akkor meg is tud hűlni, le is betegedhet? Igen! A kutyák bármilyen furán is hangzik, de meg tudnak hűlni annyira, hogy betegek legyenek.
Ahhoz, hogy ezt megelőzzük, a hidegben tett séta után jól takarjuk be, hagyjuk, hogy a meleg radiátor mellett pihenjen. Adjunk neki langyos húslevesből szűrt lét és a tápját is meg lehet kicsit melegíteni.
Ugyan az embernek jól tud esni egy hidegben töltött nap után a forró fürdő, de ezt a kutyáknál ne alkalmazzuk.
Milyen jelei vannak, ha a kutyánk megfázott?
- Vizenyős szemek
- Orrfolyás
- Köhögés
- Torlódás
- Testi fájdalmak
- Tüsszentés
- Kedvtelenség
- Étvágytalanság
A megfázás jelei a kutyáknál a kedvetlenség, száraz orr, étvágytalanság. Ilyenkor fontos, hogy betartsuk nála a diétát, próbáljunk olyan ételt adni, aminek magas a tápértéke és folyadék tartalma, lehetőleg igyekezzünk a kedvencét adni.
Lehet ez egy húsos leves vagy párolt szaftos hús, ilyenkor ebből is kitudja nyerni magának a folyadékot, a meleg pedig csak jót tesz neki.
Ha ez a beteg állapot több mint 3 napig is fennáll, illetve lázat is tapasztalunk, akkor mindenképp vigyük állatorvoshoz.
Milyen kutyafajták vannak jobban kitéve a hidegnek
Általában elmondható, hogy több az olyan kutyafajta, amelyik nem szereti a tartós hideget. Ez függ attól is, hogy mihez van szokva a kutya.
Ha lakásban, melegben tartjuk, mondjuk 22 fokban, majd hirtelen 0 fokban találja magát, akkor könnyebben megtud fázni.
A fajtán túl, számít persze a szőr hossza és tömöttsége is. Az olyan rövidebb szőrűek, mint mondjuk a vizsla vagy dalmata nagyon tudnak vacogni a fagyban.
10 kutyafajta, akik ki nem állhatják a hideget
- Tacskó
- Csivava
- Basset hound
- Francia bulldog
- Törpe pinscher
- Mopsz
- Yorkshire terrier
- Agarak
- Kínai meztelen kutya
- Dán dog
Milyen kutyafajták bírják a zord időjárást
Nem meglepő módon a közepes és nagyobb testű kutyafajták jobban viselik a hideget. A szőr nagyságánál fontosabb annak a sűrűsége, mely tartós védelmet nyújt az állat számára.
Az is kijelenthető, hogy a lassabb anyagcseréjű kutyák, mint mondjuk a husky vagy a malamut jobban bírják a hideget.
Ezeken túl a kornak is köze van hozzá, ugyanis a kölyök és idős kutyák is nehezebben viselik a zordabb időjárást és hőmérsékletet.
Na meg, ahogy az embernél is, a jól táplált vagy enyhén a normál súly feletti kutyák a zsírszöveteiknek köszönhetően jobban viselik el a hideget.
Top 10 kutyafajta, amelyek jól bírják a hideget
- Szibériai husky
- Alaszkai malamut
- Szamojéd
- Berni pásztorkutya
- Shiba Inu
- Akita
- Tibeti masztiff
- Tibeti terrier
- Izlandi juhászkutya
- Csau-csau
Hogyan óvjuk meg a kutyákat a hidegtől
Ahogy már említettem, sok mindentől függ, hogy mi az a pont, amit már a kutya is nehezen visel…
Hidegbiztos fekhely
Az első nagyon fontos rész, hogy megfelelő legyen a fekhelye. Lehet az a lakásban vagy éppen kint az udvaron. Ha szobakutyáról beszélünk, szintén figyeljünk a fekvőhelye elhelyezésére, rakjunk oda neki kis takarót, pokrócot.
A hőmérsékletet tekintve, általában ha nekünk elég meleg van, akkor a kutyának is. Ha ő mégis fázna, akkor azt észrevehetjük abból, hogy keresi a melegebb tárgyak, helyek, mondjuk a radiátor közelségét, esetleg a gazdáját.
Amennyiben úgy vesszük észre nem elég meleg neki a kuckója, akkor nem árt jobb helyet találni neki. Kinti kutyáknál még inkább fontos a szigetelés. A házát, kenneljét minden oldalról takarjuk be valamivel, és úgy helyezzük el, hogy a széltől is óvjuk.
Ami a kutyaház méretet illeti, mivel az eb a saját hőjével tudja csak melegíteni azt, így felesleges neki egy hatalmas palotát erre a célra beszerezni.
Illetve, hacsak nem igényli a pokrócot, takarót, akkor azt ne tegyük be neki, ugyanis a nedvességet felszívva, meg is fagyhat a szövet. Ha nagyon ragaszkodik hozzá a kiskedvenc, akkor próbáljuk neki gyakran cserélni.
Minőségi kutyakaja
A hideg hónapokban még inkább fontos a kutya étkezésére oda figyelni, a kinti kutyusnak főleg muszáj, hogy mindig legyen elérhető és friss vize, ami nem túl hideg.
Illetve az ételeket sem szabad túl hidegen tálalni neki, erre jó megoldás lehet a száraz táp. Ezeken túl télen kifejezetten fontos a tápanyagban gazdag étel.
Kutyaruha
Sokakban felmerülhet, hogy van-e értelme a kutyaruháknak, azonban ha eddig elolvastad a cikket, akkor már tudhatod a választ, hogy sokszor nagyon is. Főleg, ha egy nem hideghez szokott, fázásra hajlamos benti kutyusról beszélünk.
Ne sokkoljuk ilyenkor a szervezetét egyből egy 0 fok vagy az alatti hőmérséklettel. Ilyenkor igenis jól jöhet egy kis kabát vagy pulcsi.
Emellett a kölyök és idős kutyák is igényelhetik az öltözetet, valamint a rövid szőrű és kicsi testalkatú fajták is. Azonban arra figyeljünk, hogy légáteresztő, vízálló és valóban meleg anyagból készüljön a ruha.
Pár extra tipp a hideg ellen
Amire még télen és a hidegben kifejezetten figyelni kell, az a mancsok védelme, ugyanis az ott található bőr kifejezetten érzékeny.
Nagy hidegben ne tartson túl sokáig a séta, illetve figyeljünk a jeges részekre, valamint a kiszórt sóra, kavicsra. Ezek felsérthetik az érzékeny kis tappancsokat.
Ennek elkerülésére séta előtt érdemes lehet bekenni speciális krémmel az érzékeny területet, illetve levágni a felesleges szőrt, hogy kevesebb dolog ragadhasson bele, ami balesetveszélyes.
Összefoglaló
Ahogy az ember, úgy a kutya is kifejezetten érzékeny lehet a téli hidegre, és a vele járó viszontagságokra is. Fontos, hogy tisztában legyünk a kutyánk fajtájának sajátosságaival és tűrőképességével.
Tudnunk kell mennyire bírja a hidegedet, és miként adja a tudtunkra, ha nem érzi komfortosan magát.
A mai legtöbb kutya háziasított, így kár lenne azzal áltatnunk magunkat, hogy de hát a farkas őseiről beszélünk, az meg mindent kibír.
Készüljünk fel a hideg hónapokra, és mindig vigyázzunk a házikedvencünkre, ahogy csak tudunk.