Amint egy kutya a közelünkbe kerül, automatikusan kezdjük a fülét vakargatni, simogatni. Ki tudna ellenállni azoknak a puha háromszögeknek? Az egy dolog, hogy nekünk jól esik, de mi a helyzet a kutyákkal? Ennek járunk most után.
Tetszik a kutyáknak, amikor a fülüket vakarják?
A legtöbb kutya abszolút oda van érte, amikor a fülüket vakarják, sokan egyből el is alszanak közben. Tudományos szempontból elég összetett a kép, miért is kedvelik ezt ennyire. Azt viszont hiba lenne gondolni, hogy minden kutyus oda van a feldörzsölésért.
Mi a titok?
Ez egyfajta simogatásnak tekinthető, amelyet a kutyák általában szeretnek. Ezt akár pozitív megerősítésként is lehet használni, amikor éppen tréningezzük az állatot.
Fájhat-e fülvakarás a kutyának?
A kutyák fülében bizony sok ideg van, ezért semmiképp sem szabad túl durván hozzá nyúlni. Egy túlzottan erős nyomás bizony okozhat neki fájdalmat.
Mi történik, amikor dörzsöljük a kutya fülét?
Az ok, amiért kedvelik, nem csak abban rejlik, hogy szeretik az érintést. Ugyanis a testük bizonyos részeinek simogatása, megnyomása különös testi funkciókkal is járhat.
A fülben található sok idegvégződés miatt ez egy nagyon izgalmas terület. Ez a sok ideg nagy szerepet játszik abban, hogy ilyen jó a kutyák hallása, de egyben azt is jelenti, hogy fokozottan érzik az érintést is ezen a területen.
Ezen kívül a fül dörzsölése elindítja a hormon kiválasztás folyamatát is. Így stimuláljuk a hipotalamuszt és az agyalapi mirigyet. Ezek a mirigyek felelősek például a boldogsághormon, vagyis az endorfin felszabadításáért is. Így a kutyákból is egy pozitív érzést fog kiváltani ez.
A fülmasszázs tehát egy nagyon jó módja annak, hogy ellazítsuk a kedvencünket.
Miért szeretik a kutyák a fülvakarást?
Ez a tevekénység pozitív hatással van a kutyákra, de vajon valóban kezdeményezik ezt?
Amikor mi emberek elmegyünk mondjuk egy akupunktúrás vagy reflexológiai kezelésre, akkor tudjuk annak milyen pozitív hatásai lesznek ránk. Nyugodtak és kiegyensúlyozottak leszünk tőle.
A kutyák hasonló jó élményeket élnek át a dörzsölés után. Tudják, hogy ezek a kezelések segítenek egészségesnek maradni.
A füldörzsölés a reflexológia egyik formája, a fül ideghálózata miatt. Így kapcsolódik a test szerveihez, a dörzsöléssel pedig impulzusok érik azokat. Ez a kutya egészségi állapota növelésének az egyik módja.
Miért kellene dörzsölni a kutyus fülét?
Egyértelmű tehát, hogy a fülek dörzsölése hatással van az állat testére. De vajon valóban szüksége van erre?
Minden gazdi boldog kutyát szeretne, legalábbis remélem. Meglepődnél, hogy egy kis fülvakargatás mekkora hatással van a kutya általános jókedvére.
Hasonlítsuk ezt még egyszer össze az emberekkel. Nekünk például a mozgás, edzés vagy egy jó masszázs képes beindítani az endorfin termelésünket. Ez segít leküzdeni a stresszt és a szorongást. Nincs ez másként a négylábú barátainknál sem.
Gondoljunk csak a szeparációs szorongásra, amikor akár huzamosabb időt is külön kell tölteni az állattól, vagy amikor vihar során stresszes állapotba kerülnek a kedvenceink.
Az endorfin segít leküzdeni ezeket a helyzeteket és így egy sokkal boldogabb, és kevésbé feszült állatot kaphatunk.
Akár a kutya általános viselkedésére is hatással tudunk így lenni. Így például, ha egyedül van, talán kevésbé okoz galibát, és nem arra érünk haza, hogy szétrágta a kanapét vagy kiásta ismét a rózsabokrot.
Ezért is érdemes alkalmazni ezt a fülmasszázst, amelyből te is és a kutyusod is profitálhat.
Milyen előnyei vannak ha a kutya fülét vakarjuk?
A biológiai folyamat mellet, szót kell ejteni az érzelmekről is. A kutya simogatása segíti erősíteni és mélyíteni a kapcsolatot, a kötődést.
De a tréning során is hasznos lehet. Így ahelyett, hogy jutalomfalatokkal tömjük, lehet a füldörzsölés a pozitív visszacsatolás a tanulási folyamat során.
Ugyan, ez időben kicsit hosszabb folyamatot eredményez, mintha egyszerűen adnánk neki egy kis csemegét, de a súlyát könnyebb lesz így kordában tartani.
A fülvakarás abban is segít, hogy így az állat könnyebben megszokja, ha hozzá érnek. Ez a következő helyzeteben lehet hasznos:
- amikor a gyerekek játszanak vele, és megérintik a fülét, nem fog megijedni
- kevésbé lesz ideges, amikor az állatorvos a fülét vagy az arcát vizsgálja
- Egy fültisztítás, vagy esetleges fülfertőzés esetén is könnyebb dolgunk lesz a területtel
Mi van, ha a kutyám nem szereti, ha a fülét dörzsölik?
Attól, hogy számos pozitív hatása van, még nem jelenti azt, hogy minden kutya szereti, ha dörzsölik a fülét. Néhány dolog, amire figyeljünk:
Lehetséges, hogy a kutyus nem szokta meg, hogy megérintik a fülét. Tehát, ha még új nálad a kutyus, legyél óvatos, és figyeld a reakcióit.
Ha az ember ráteszi a kutya fejére a kezét, ő ezt értelmezheti úgyis, hogy “le akarják dominálni”. Lehetséges, hogy a kutyus nem mindenkit fogad el a házban, így a vendégeknek szóljunk előre, hogy óvatosan ezzel a mozdulattal.
Emellett egyes kutyák füle érzékenyebb, mint másoké. Ez főleg azoknál jellemző, akiknek valamilyen sérülés érte a fülét előzőleg.
Ha eltérnek az idegvégződések, a fül dörzsölése irritációt, túlingerlést, de akár fájdalmat is okozhat. Először csak mindig érintsük meg a fület, mielőtt dörzsölni kezdjük, hogy lássuk a reakciókat.
És vannak olyan kutyusok, akiknek ez nagyon új érzés lehet, ezért is kell óvatosan közelíteni. Kell egy kis idő, mire egy szeretett szokássá válik.
A kutya reakciói emellett nagyban tanúskodhatnak az egészségügyi állapotáról is. Kedvencünk, aki addig szerette a füldörzsölést, egy esetleges fülfertőzés során nyöszöröghet vagy agresszív is lehet, ha hozzá érünk.
Így ez is egy jó visszajelzés lehet, hogy vigyük orvoshoz.
Összefoglaló
A fülvakarás sokkal több annál, hogy jó érzés nekünk és az állatnak is. Az ottani idegvégződéseknek köszönhetően hozzájárul a kutya jó kedélyállapotához és egészségéhez hosszútávon is.
Mindig fontos figyelni az állat reakcióit, hiszen nincs két egyforma kutya, és óvatosan közelíteni az érzékeny fülek felé.