Nincs is jobb annál, mint amikor kedvencünk örömmel fogad bennünket egy fárasztó nap után. Elgondolkodtál már azon, hogy vajon miért épp nyalogatással üdvözöl téged a kutyád? Ez csupán a szeretet jele lehet?
Miért nyalogatják a kutyák a gazdájukat?
Jó néhány oka lehet annak, hogy a kutya nyalogatja a gazdáját, a leggyakoribb a motivációjuk a szeretet, de okozhatja stressz, félelem vagy akár éhség is. A legjobb módja, hogy megfejtsd, mit is szeretne közölni veled, ha megfigyeled a viselkedését.
A nyalogatást ugyanis különféle reakciók is kísérik, amik segíthetnek rájönni arra, hogy mi jár a kutyád fejében, és hogyan szüntetheted meg az állapotot.
Mi áll a cselekvés hátterében?
Mit akarnak a kutyák a nyalogatással kifejezni?
Mit jelentenek a nyalogatás különböző fajtái?
A kutyák nyalogatása puszinak felel meg?
Hagynod kell, hogy a kutyád nyalogasson Téged?
Mi áll a cselekvés hátterében?
A nyalogatás a kutyák számára ösztönös tevékenység, melyet már születésükkor is megtapasztalnak az édesanyjuktól. Az anya talán első és legfontosabb, sőt létfontosságú tevékenysége a kölykök nyalogatása.
Születéskor ezzel motiválja őket az első levegővételre, miközben meg is tisztítja őket. Mind a háziasított kutyák, mind a vadon élő rokonaik számára kiemelt jelentőséggel bír a nyalogatás rituáléja, hiszen ez is egy módja annak, hogy kifejezzék alárendeltségüket a falkavezérrel szemben és fenntartsák a csoportharmóniát.
Megfigyelték, hogy a kutyafélék családjába tartozó farkasok, rókák, prérifarkasok kölykei megnyalják a vadászatról visszatérő egyedek arcát, hogy kérődzésre ösztökéljék őket.
Valószínűleg jobban jársz, ha a tányérodon lévő maradékot megosztod a kutyáddal, mielőtt hevesen nyalogatni kezdené az arcodat.
Mit akarnak a kutyák a nyalogatással kifejezni?
Akár hiszed, akár nem, a kutyák egész nap kommunikálnak veled: jeleznek a füleikkel, az arckifejezésükkel, a farkuk csóválásával, ugatással és még a nyalogatással is információt továbbítanak feléd.
A nyalogatással többféle üzenetet közvetíthetnek, például jelezhetik, hogy éhesek, szeretnek téged, örülnek, hogy hazaérkeztél, vagy csak emlékeztetnek arra, hogy te vagy számukra az alfa, akinek maximálisan alárendelik magukat.
Érdemes ilyenkor körbenézni a kutya háza táján, hogy ne szenvedjen semmiben hiányt. Lehet, hogy üres a vizes tálja, vagy szeretne kimenni, és így próbálja közölni veled, hogy a segítségedre lenne szüksége.
A nyalogatás kódjelzését önmagában nehéz megfejteni, mindig a körülményekkel együtt érdemes vizsgálni, ha szeretnéd kideríteni mi indokolhatja.
Mit jelentenek a nyalogatás különböző fajtái?
Figyeld meg a kutya testbeszédét és a nyalogatás fajtáját!
- A nyugodt testhelyzetet kísérő hosszas és zajos nyalogatás általában a szeretetük kifejezésének az egyik lehetséges módja.
- A ficánkoló test és csordogáló nyál azt jelzi, hogy nagyon jól érzi magát a közeledben.
- Az apró puszik az arcodon valójában nem neked kedveskednek, hanem épp mintát gyűjtenek, hogy kitalálják merre jártál, mit ettél és mi történt veled.
- Ha vég nélkül és intenzíven nyalogat, amikor meglát, akkor nagyon hiányoztál neki és boldog, hogy hazaérkeztél.
- Elképzelhető, hogy már nagyon éhes, és szeretne emlékeztetni arra, hogy ideje gondoskodnod róla.
A kutyák nyalogatása puszinak felel meg?
A nyalogatás valóban az egyik módja a kutyaszeretet kifejezésének, így a legtöbb esetben gondolhatunk arra, hogy puszit kaptunk kedvencünktől.
Ilyenkor a kutya szervezetében endorfin szabadul fel, mely nyugtatólag hat rájuk és komfortérzetet nyújt számukra. Természetesen a puszikat általában valamiféle viszonzásra várva osztogatják.
Szeretnének tőlünk egy kis törődést vagy pár falatot kapni cserébe, és minél többször viszonozzuk a puszikat szeretetteljes viselkedéssel, annál biztosabbak lesznek abban, hogy ezzel a módszerrel mindig célt érhetnek.
Miért nyalogat a kutya?
Ismerd meg, hogy milyen jelentést hordozhatnak a kutyapuszik és miért szeretnek bennünket nyalogatni!
Szeretetet fejeznek ki
A farokcsóválással egybekötött nyalogatás bizony a szeretet jele.
A nyalogatás hátterében az esetek döntő többségében a szeretet kinyilvánítása áll, és hétköznapi üdvözlési formává vált a négylábúak körében.
Szeretetteljes puszikkal halmozzák el örömükben a gazdájukat, amikor azok végre hazaérkeznek.
Szeretik a bőröd ízét
A gazdik illata és közelsége mindig megnyugtatja a kutyákat és ezért szokták elcsenni a levetett ruhákat és ugyanez vezérli őket, amikor megnyalják a bőrödet.
Érdekesség, hogy a kutyák egyenesen rajonganak az emberek bőrének sós ízéért, különösen az edzés közben megizzadt bőr kelti fel az érdeklődésüket. Emellett gyakran megesik, hogy a kezünkben tartott étel illatát érzik meg a bőrödön, és ezért kezdenek heves nyalogatásba.
Stresszcsökkentés
A gyakori nyalogatás nem mindig jelent jót, bizonyos esetekben a kutya ideges, fél vagy fájdalmai vannak, és ezzel a tevékenységgel próbálja megnyugtatni magát.
Ha túlzottan nyalogatja magát a kutya, az betegséget, fertőzést vagy allergiát jelezhet, de feltételezhető az is, hogy szorong valami miatt.
A kihegyezett fül, aggodalmas testtartás és a megdöntött fej mind-mind azt jelzi, hogy a kutya rosszul érzi magát és feszült. Ha ilyenkor téged nyalogat, akkor valószínűleg a stressztől próbál megszabadulni.
Ápolás
A kutyák sok gondot fordítanak a tisztaságuk megőrzésére, ezért rendszeresen nyalogatják a lábaikat és a bundájukat, hogy eltávolítsák magukról a különböző szennyeződéseket.
Természetesen ebből a szertartásból te sem maradhatsz ki, ezért igyekeznek ily módon is gondoskodni rólad.
Hagynod kell, hogy a kutyád nyalogasson Téged?
A gazdik két táborra oszlanak, ha a nyalogatás kerül szóba. A társaság egyik felét nem zavarja különösebben, ha kedvencük csorgó nyállal közelít feléjük, míg a csapat másik fele egyenesen írtózik a kéretlen kutyapusziktól.
Az éles véleménykülönbséget legfőképpen a baktériumok jelenléte és az alapvető higiéniáról alkotott elképzelés magyarázza. A kutyák és emberek szájában egyaránt találhatók baktériumok, melyek egyensúlyt alkotnak az adott gazdaszervezettel, azaz a baktériumok típusa nagyban különbözik az ebek és embertársaik szájában.
Mi szól a kutya nyalogatása ellen?
Az emberek rendszeresen tisztítják a fogaikat, a kutyákra ez kevésbé jellemző, ezért az idősebb állatoknál gyakori a rossz lehelletet okozó fogszuvasodás és ínygyulladás. Általánosságban elmondható, hogy a kutyák több baktériummal, parazitával találkoznak, hiszen olyan dolgokba is belekóstolnak az udvaron vagy az utcán, amit az emberek nagy ívben elkerülnének.
A legtöbb baktérium a kutyák szájában ártalmatlan, azonban akadnak kivételek, melyek nemcsak a kutyákat betegíthetik meg, hanem a gazdáikat is.
Ilyenek lehetnek például:
- Salmonella
- Pasteurella
- Campylobacter
- Leptoszpirózis
- Férgek
- Cryptospirodium
- Giardia paraziták
Ezek a kórokozók meglehetősen gyakoriak, és bárhol találkozhatnak velük az ebek, könnyen megfertőződhetnek velük.
Kik vannak nagyobb veszélyben?
Előfordulhat, hogy tünetmentesen átvészelik a betegségeket és észrevétlenül adják tovább a fertőzést a családtagoknak. A gyengébb immunrendszerrel rendelkező emberekre, így a gyerekekre és az idősekre, várandós nőkre, illetve az immuhiányos beteségben szenvedőkre, szervátültetettekre, kemoterápiával kezelt személyekre nagyobb veszélyt jelentenek a különböző fertőzéseknek.
Esetükben célszerű kerülni a kutya nyálával és ürülékével való kontaktust, és gyakori kézmosást javasolt alkalmazni, miután érintkeznek a kedvenceikkel.
Megfelelő higénia mellett nem okozhat problémát
Természetesen senkitől sem szeretnénk megvonni a kutyapuszik nyújtotta örömforrást, csupán hangsúlyozzuk a rendszeres kézmosás jelentőségét, mellyel megelőzhető a megfertőződés.
Amennyiben a kutya beteg, vagy sebes a kezed, mindenképpen kerüld a nyalogatást, mert ilyen esetekben magasabb a fertőzésveszély.
Különösen érzékeny terület a szád, az orrod és a szemed. A nyálkahártya felületén sokkal könnyebben átjuthatnak a baktériumok, de akár a kezedről is átviheted a baktériumokat, ha például evés előtt nem mosol alaposan kezet.
Ha nagyon zavar a nyalakodás, természetesen léteznek módszerek arra is, hogy leszoktasd erről a tevékenységről és más módokat taníts neki arra, hogy kifejezze szeretetét feléd.
Összegzés
Ne feledd, a nyalogatás megértése is egy fontos módja annak, hogy jobban megismerd a kutyádat és ezáltal közelebb kerülj hozzá. Az ebek már egészen kicsi koruk óta nyalogatások közepette szocializálódnak, ezért a rituálé szerves részét képezi a falkában való együttélésnek.
A puszik többségében ártalmatlanok, de ha túlzott mértéket öltenek, mindenképpen fordulj állatorvoshoz, mert lehetséges, hogy valamilyen betegség áll a viselkedés hátterében.
Ha a kutya legtöbbször magát nyalogatja az utalhat allergiára, sérülésre vagy idegességre. Abban az esetben ha inkább téged nyalogat, akkor figyelemre és törődésre vágyik, vagy szorong valami miatt.
Fordíts különös figyelmet a higiéniára, így a rendszeres, szappanos kézmosásra miután a kutyádat simogattad, feltakarítottál utána, vagy megnyalta a kezedet, hogy minimalizálhasd a fertőzések kialakulását.
Ha úgy érzed, túl sok nemkívánatos kutyapusziban van részed, a legjobb, ha ott hagyod a kutyát, amikor puszilgatni kezd téged, így gyorsan megtanulja, hogy nem fogadod szívesen a csókokat.