A kutya étrendjébe illeszthető, magas fehérjetartalmú zöldségek

A kutya étrendjébe illeszthető, magas fehérjetartalmú zöldségek

Utoljára frissítve: 2023. July. 18

Mindenevő kedvenceinknek, a kutyáknak magas fehérjetartalmú étrendre van szükségük ahhoz, hogy szervezetük megfelelően működhessen. A magas fehérjetartalmú kutyatáp kiváló alternatívát biztosít, hiszen elsősorban az állati fehérjékre támaszkodnak.

A húsfélék és belsőségek jóval több fehérjét tartalmaznak és az aminosavprofiljuk is teljesnek tekinthető, ezért sokkal alkalmasabbak a kutyák táplálására.

A növényi fehérjék egészséges, rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag proteinforrást jelentenek, de önmagukban nem elégségesek a kutyák teljes értékű táplálására.

A növényi fehérjék bár hasznosak, segíthetnek a koleszterinszint csökkentésében, a fogyásban és a májproblémák kezelésében, de a kizárólagos vegán etetés nem javasolt a kutyák számára, mert a növényi fehérjék nem nyújtanak elegendő tápanyagot.

A zöldségekben és húsokban lévő proteinek nem teljesen egyformák, amennyiben csak a növényi fehérjékre alapozzuk kedvencünk etetését, kóros fehérjehiány léphet fel, mely komoly egészségügyi problémaként jelentkezhet a kutya szervezetében.

A túlzott fehérjefogyasztás szintén egészségi kockázattal járhat, ezért érdemes a kutya súlyához, aktivitásához és korához igazítani az étrendet.

A 11 legjobb növényi fehérjeforrás kutyáknak

A kutyáknak sokféle tápanyagra van szüksége ahhoz, hogy megfelelően működjön a szervezetük. A zöldségek és gabonafélék többsége nagyon előnyös lehet, hiszen bővelkednek rostokban, vitaminokban, ásványi anyagokban, antioxidánsokban, enzimekben és olyan fitotápanyagokban, melyeket a húsok nem tartalmaznak.

A növényekben proteineket is találunk, ám a növényi eredetű fehérjék szegények bizonyos aminosavakban, nem tartalmaznak minden esszenciális aminosavból elegendő mennyiséget.

Főként a leucin, a metionin, a metionin-cisztin és a taurin szükségleteket nem képesek fedezni, ezért feltétlenül szükség van húsfogyasztásra ahhoz, hogy a kutya kiegyensúlyozott és teljes étrenden élhessen. A növényi élelmiszerek tápanyagprofilja egyenként eltér, így fehérjetartalmukban is jelentősen különbözhetnek.

Ismerd meg a legjobb növényi fehérjeforrásokat, melyek értékes tápanyagokkal látják el a kutya szervezét!

1. Szója

Szója magas fehérjetartalommal rendelkezik.

A szója gyakori összetevője a kutyaeledeleknek és azon növényi fehérjék közé tartozik, amely allergiás reakciót válthat ki az arra érzékeny kutyáknál.

Amennyiben a kutya nem rendelkezik szójaallergiával, biztonsággal fogyasztható a fehérjében gazdag növény. A szója sok élelmi rostot tartalmaz és többféle vitamin, ásványi anyag is megtalálható benne.

2. Zab

A zab remek alternatívát jelent a búzával szemben, sokkal értékesebb összetevőket tartalmaz és jóval magasabb a zsír-és fehérjetartalma is. Rostokban gazdag szénhidrátforrást biztosít a kutyatápokban, amely javítja az emésztést.

Találunk benne vasat, foszfort, mangánt, rezet és cinket is, valamint kiemelkedő a B1- és B5-vitamintartalma is.

3. Quinoa

A Quinoa prémium kutyatápokban is megtalálható.

Igazi szuperélelmiszernek számít a quinoa, mely egy gluténmentes álgabona. Rendkívül gazdag tápanyagokban, biztonsággal fogyasztható és körülbelül 14 g fehérje található benne, ráadásul teljes az esszenciális aminosavprofilja, amit kevés növényi fehérje mondhat el magáról.

A kutyatápokban ma még ritkaság számba megy, főként a prémium eledelek összetevőjeként találkozhatunk vele. Elsősorban jó minőségű szénhidrátokat és rostokat biztosít, de kiemelkedően magas a foszfor-, mangán- és vastartalma is.

4. Hajdina

A quinoához hasonlóan a hajdina szintén egy gluténmentes álgabona, amely rendkívül értékes beltartalommal rendelkezik. Bővelkedik vasban, rézben, káliumban és magnéziumban.

Remek fehérjeforrás, minden esszenciális aminosavat és sok élelmi rostot tartalmaz. Leginkább a prémium minőségű tápokban fordul elő összetett szénhidrátként, ezért cukorbeteg kutyák számára is kiváló alternatívát jelenthet.

5. Árpa

Az árpa sok rostot biztosít a kutyáknak.

Az árpa körülbelül 10 g fehérjét tartalmaz és nagyon magas a szénhidráttartalma, ezért leginkább szénhidrát- és kalóriaforrásként alkalmazzák a kutyaeledelekben.

Nem tekinthető teljes értékű fehérjének, de sok rostot biztosít a kutya számára. Magas a mangán-, szelén-, és réztartalma, valamint többféle B-vitamint is találunk benne, ráadásul alacsony a koleszterintartalma.

6. Csicseriborsó

A csicseriborsó a hüvelyesek közé tartozik. Könnyen emészthető, szénhidrátban, fehérjében és rostokban gazdag tápanyagforrás. Teljes értékű fehérjének tekinthető.

Bőven találunk benne mangánt, rezet, foszfort és B-vitaminokat. A kutyatápokban ritkán fordul elő az ízletes, anyagcserét támogató fehérjeforrás, de nem szabad megfeledkezni róla az étrendben.

7. Zöldborsó

Zöldborsó magas fehérjetartalom kutyáknak.

A borsó kiváló fehérje-, rost-, vitamin- és ásványianyag-forrás. Körülbelül az ötödét alkotják élelmi rostok, alacsony a glikémiás indexe, és alacsony a kalóriatartalma, ezért cukorbeteg vagy túlsúlyos kutyáknak is finom csemege lehet. A-, C-, K-, és B-vitaminokban igencsak gazdag, rézben és mangánban is bővelkedik.

8. Kelbimbó

A kelbimbó kis mennyiségben biztonságos csemege a kutyák számára. Kutyaeledelekben alig fordul elő, de érdemes megfontolni az időnkénti adagolását a táp mellé.

A kelbimbó gazdag élelmi rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban, valamint alacsony a kalória és zsírtartalma, ezért egészséges finomság lehet.

9. Spenót

Spenót kis mennyiségben adható kutyáknak.

A leveles zöldségféle kis mennyiségben adható a kutyáknak, nagy mennyisségben emésztési problémákat okozhat és árthat a vesének.

A spenót káliumot, magnéziumot, valamint B6-, B9- és E-vitamint tartalmaz. Nagy mennyiségben találunk benne karotinoidot, C-vitamint, K-vitamint, folsavat, vasat és kalciumot. Beltartalmi értékei révén képes fokozni a kutya energiaszintjét, de nem szabad túlzásba esni vele.

10. Brokkoli

A brokkoli rengeteg vitamint tartalmaz, köztük K-vitamint, C-vitamint és káliumot, amelyek javítják a csontsűrűséget, harcolnak a betegségek ellen és javítják a szív egészségét, rosttartalma pedig az emésztést hivatott javítani.

Kutyák számára csak kis mennyiségben adagolható, ezért kutyatápokban alig találkozunk vele, de párolva vagy nyersen motiváló csemege lehet időnként.

11. Zöldbab

A zöldbab segít a kutyák jóllakottságérzetének növelésében.

A zöldbab tele van fontos vitaminokkal és ásványi anyagokkal, például mangánnal, kalciummal, magnéziummal, valamint B6-, A-, C- és K-vitaminnal. Alacsony kalóriatartalmú és rostban gazdag, ami segíthet a kutyák jóllakottságérzetének növelésében.

Összegzés

A fehérje alapvető összetevő, amely a kutya étrendjének jelentős részét alkotja. A kutyák 10-féle esszenciális aminosavat igényelnek, melyek jelentős része állati fehérjeforrásokban található meg.

Érdemes a húsalapú étrendet zöldség- és gabonafélékkel kiegészíteni, hogy ezzel is változatosabbá és kiegyensúlyozottabbá tegyük kedvencünk menüjét. A növényi összetevőkkel gazdagított kutyatápok és a zöldségekkel történő pótlólagos táplálás hasznos lehet a kutya szervezete számára.

A növényi élelmiszerek extra fehérjéket biztosítanak kedvenceink számára és rengeteg rosttal, jó minőségű szénhidráttal, értékes vitaminokkal és ásványi anyagokkal látják el a kutyákat.

A hagyományos búzás és kukoricás tápok helyett érdemes olyan tápokat választani, melyek ízletes és egészséges zöldségeket tartalmaznak a jó minőségű húsok mellett. Az egyre nagyobb teret hódító vegán táplálkozás nem tekinthető teljes értékű étrendnek a négylábú barátaink számára, hiszen a növényekben általában részben megtalálható esszenciális aminosavak nem képesek önmagukban fedezni a kutya igényeit.

Zöldségekben gazdag táplálás előnyös lehet bizonyos betegségekkel élő, túlsúlyos és cukorbeteg ebek számára is. A kutyák által fogyasztható növényi élelmiszerek közül a zab, a quinoa, a hajdina és a zöldborsó tekinthető a legelőnyösebbnek fehérjetartalma és beltartalmi értékei alapján, ezeket érdemes keresni a kereskedelmi forgalomban található kutyaeledelek csomagolásán.

A hétköznapokban alkalmazott jutalomfalatok remek alternatívája lehet a fehérjében gazdag csicseriborsó, brokkoli, kelbimbó és zöldbab, melyek alacsony kalóriatartalmú csemegét biztosítanak kedvenceinknek.

2023. July 18.

További érdekességek

Hírlevél

    A hírlevélre való feliratkozással elfogadom az Adatvédelmi szabályzatot.