A kutyák a „mindenevők” csoportjába tartoznak és képesek túlélni növényi és állati eredetű táplálékon, amennyiben az kiegyensúlyozott. Ahhoz viszont, hogy megfelelőképpen működjön szervezetük, szükségük van állati eredetű fehérjékre is. De mennyi fehérje kell a kutyának?
Ebben a cikkben annak járunk utána, hogy egészen pontosan mennyire fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű protein a kutyáknak.
A nem megfelelő táplálás következményei
Mi a fehérje (protein) és mire jó?
Mennyi fehérje kell a kutyának?
Melyek a legkönnyebben emészthető fehérjék a kutya számára?
Melyek a legjobb állati és növényi eredetű fehérjeforrások a kutya számára?
Hány százalék fehérje kell legyen a kutyatápban?
Ehet-e túl sok fehérjét a kutya?
A fehérje túladagolás tünetei kutyáknál
Idős kutyának mennyi fehérjére van szüksége?
A nem megfelelő táplálás következményei
Egy állatorvos ismerősömmel beszélgettem és Ő azt mondta, hogy manapság sajnos egyre több olyan kutyát lát el, akik egyértelműen a nem megfelelő táplálás következtében betegedtek meg.
- Túlsúly
- Gyulladt, száraz, viszkető, hámló bőr
- Fakó és megritkult bunda
- Alacsony energiaszint
- Gyenge immunrendszer
Ezek mind olyan tünetek, amelyek a kutya rossz táplálása miatt jelentkeznek!
Az iménti tüneteket mutató kutyák közel 90%-a – az állatorvos elmondása szerint – alacsony állati eredetű fehérjét tartalmazó, de magas gabona-alapú tápon volt tartva.
Ezért is fontos tudnunk, hogy milyen a jó kutyatáp! A színes és szép csomagolások mindenkit megtéveszthetnek, ráadásul a gyártók is ködösítenek az összetevők leírásánál. Ebben nyújt segítséget a DogX pontozási rendszere, mely segít osztályozni a kutyatápok minőségét. Olvasd el az ebben a témában írt útmutatónkat!
Mi a fehérje (protein) és mire jó?
A fehérje egy létfontosságú összetevő minden kutyatápban! Aminosavakból épül fel, amelyek alapvető fontosságúak a csontok, szövetek és izmok fejlődéséhez, növekedéséhez és regenerációjához, valamint az idegrendszer megfelelő működéséhez és a hormonháztartás egyensúlyban tartásához.
A fehérje származhat állati és növényi eredetű forrásokból. Viszont a magas minőségű állati fehérjék sokkal jobb aminosav-egyensúlyt biztosítanak a kutyák számára.
Egy kutyának 20-féle aminosavra van szüksége a normális életfunkciók fenntartásához. Ebből 10-félét képes önmaga előállítani. A másik 10-féle aminosavat külső forrásból (fehérjéből) szükséges bevinnie a szervezetébe, ezért sem mindegy, hogy milyen típusú fehérjét adsz a kutyádnak.
Mennyi fehérje kell a kutyának?
Egy egészséges, ideális súlyban lévő felnőtt kutya számára a napi étrend 15-23%-át kell, hogy képezze a jó minőségű fehérje. Az ajánlott fehérjebevitel pedig 1 gramm / 0.5 kg ideális testsúly. Például egy 20 kg-os kutyának 40 gramm, egy 50 kg-s kutyának pedig 100 gramm a napi fehérjemennyiség.
Mi befolyásolja, hogy mennyi fehérjére van szüksége a kutyának?
Az, hogy egy kutyának pontosan mennyi fehérjére van szüksége, nagyban befolyásolja a kora, súlya, mérete, általános egészségi állapota és aktivitási szintje, valamint az élőhelye sem mellékes.
Befolyásoló tényező lehet még a kutya egyéni toleranciája a különböző fehérjékre, illetőleg egy meglévő ételallergia, vagy emésztőrendszeri probléma is döntő tényező.
Egy kölyökkutyának nyilván sokkal több, jó minőségű állati fehérjére van szüksége, mint egy felnőttnek, hiszen a fehérje kulcsszerepet játszik a fejlődésében.
Fontos kiemelni, hogy az elhízott kutya számára szükséges mennyiséget a kutya ideális súlyának megfelelően és ne az aktuális elhízott állapot szerint számoljuk! A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy, ha a kutyánk 38 kg-t nyom az ideális 30 kg helyett, akkor a fehérjebevitel kiszámolásához a 30 kg-t vegyük alapul.
A kutya napi fehérje szükséglete
Az alábbi táblázat egy általános iránymutatás az adott súlyú kutyák fehérjeszükségletéhez. A táblázatban szereplő adatok egy felnőtt, egészséges, normál aktivitású kutyára vonatkoznak. A kölyök, a vemhes, az idős / beteg kutya protein szükséglete eltérő.
Kutya testsúly (kg) | Fehérjeszükséglet (gramm) |
5 | 10 |
10 | 20 |
15 | 30 |
20 | 40 |
25 | 50 |
30 | 60 |
35 | 70 |
40 | 80 |
45 | 90 |
50 | 100 |
Melyek a legkönnyebben emészthető fehérjék a kutya számára?
Alapból a kutya (és a macska is) húsevőnek számít (lásd farkas), de mivel az ember már évezredek óta háziasítja a kutyát, így az idők során az ebek emésztőrendszere hozzászokott a mindenevő életstílushoz.
Ez nem azt jelenti viszont, hogy a kutyának mindegy lenne az, hogy milyen forrásból szerzi meg a számára szükséges magas minőségű (esszenciális aminosavakat tartalmazó) proteint. Miért? Mert a kutya genetikája és anatómiája még mindig a húsevésre van kalibrálva. Így szervezete sokkal jobban képes hasznosítani az állati eredetű fehérjéket, mint a növényieket.
Nem mindegy persze, hogy az elérhető fehérjék közül melyik milyen szintű terhelést jelent a kutya emésztőrendszerére. Fontos, hogy az adott fehérjeforrás a magas minőség mellett könnyen emészthető is legyen.
Fehérje és fehérje közt óriási különbség lehet!
Attól tehát, hogy egy kutyatápra az van írva, hogy „magas fehérjetartalmú” még nem jelenti azt, hogy a benne lévő fehérjék könnyen emészthetők a kutya számára! Könnyen meglehet, hogy nagyrészt gabona-alapú fehérjéket tartalmaz, amelyeket a kutya nehezebben emészt meg, mint az állati eredetűeket.
Mindig nézd meg azt is a dobozon, hogy milyen forrásból származik a tápban lévő fehérje és, hogy milyen esszenciális aminosavakat tartalmaz.
A legkönnyebben emészthető fehérjék
- Egész főtt tojás – amellett, hogy a kutyák számára a legkönnyebben emészthető fehérjeforrás, telis-tele van esszenciális aminosavakkal, vitaminokkal, ásványi anyagokkal, amelyek mind létfontosságúak a kutya számára.
- Bárány – könnyen emészthető és a kutyák kifejezetten szeretik az ízét. Igen magas vitaminokban és esszenciális aminosavakban. 25.6 gramm fehérjét és emellett jófajta zsírokat tartalmaz.
- Csirke – a bárányhoz hasonlóan magas aminosavakban és igen könnyen emészthető a kutya számára. 26 gramm fehérjét tartalmaz és gazdag magnéziumban, szelénben, káliumban és vasban is. A combokban és szárnyakban magas a zsírtartalom, míg a csirke melle sokkal soványabb és gazdagabb fehérjében.
- Hal – a legtöbb hal igen magas fehérjetartalommal rendelkezik, habár fontos nézni azt is, hogy honnan származik és, hogy tartalmazhat-e esetleg nehézfémeket. A lazac igen gazdag esszenciális aminosavakban és vitaminokban, emellett könnyen emészthető a kutya számára. A legtöbb hal 20-29 gramm fehérjét tartalmaz.
- Marha – igen jó választás súlynövelésre, regenerációra – roborálásra, felerősítésre, mivel 26.1 gramm fehérjét és rengeteg esszenciális aminosavat és antioxidáns glutathiont tartalmaz. Természetesen a fűvel táplált marhahús sokkal több aminosavat tartalmaz, mint a gabonával táplált.
- Belsőségek (vese, szív, máj, vér) – igen jó fehérjeforrások lehetnek, amennyiben tudod, hogy biztos forrásból vannak. Amellett, hogy könnyen emészthetők a kutya számára, sok értékes tápanyagot és vitamint tartalmaznak.
Emészthetőség
Az „emészthetőség” az étrendben lévő tápanyagok relatív mennyiségét jelenti, amelyek az emésztés és felszívódás után a szervezet rendelkezésére állnak.
Az emészthetőséget egy 1-100 pont közötti skálán szokták jelezni, ahol a 100 pont a legjobb, az 1 pedig értelemszerűen a legrosszabb emészthetőséget jelenti. Nézzük miként hasznosulnak és mennyire emészthetőek az alábbi élelmiszerek:
- 100 – Főtt tojás
- 92 – Marha
- 90 – Belsőségek
- 89 – Csirke
- 80 – Sertés
- 75 – Halak
- 71 – Bárány
Melyek a legjobb állati és növényi eredetű fehérjeforrások a kutya számára?
Mivel a kutyák mindenevővé avanzsálódtak az évezredek során, így képesek megemészteni az állati és növényi eredetű fehérjéket is, habár az tény, hogy a magas minőségű állati fehérjékből sokkal több esszenciális aminosavat képesek hasznosítani.
Az alábbiakban nézzük meg a legjobb fehérjeforrásokat!
Állati eredetű fehérjeforrások
- főtt egész tojás
- csirke / pulyka / kacsa / liba (a mellben van a legtöbb fehérje)
- bárány / ürü
- marha / borjú
- halak (lazac, tonhal, pisztráng és egyéb mélytengeri halak szuper fehérjeforrások, csak figyelni kell, hogy tartalmaznak-e nehézfémeket, mint pl. a higany)
- belsőségek (elsősorban a máj, vese, szív, gyomor és vér adható a kutya számára, mint fehérjeforrás)
- vadhús (elsősorban őz, vaddisznó, szarvas, fácán, vadkacsa és mindenképpen szükséges főzni / párolni az esetleges paraziták miatt)
- nyúl
- ló
Fontos megjegyezni, hogy a húsok esetében a nyers formájukban tartalmazzák a legtöbb fehérjét és a kutya számára jól hasznosítható esszenciális aminosavakat, vitaminokat, mikro- és makro tápanyagokat.
Ezek a főzés hatására nagymértékben csökkennek, de az is tény, hogy a nem biztonságos forrásból származó, vagy nem megfelelően kezelt nyers húsok komoly bajt is okozhatnak. Például parazitafertőzés, hányás, hasmenés, gyomorrontás, stb.
Növényi eredetű fehérjeforrások
- csicseriborsó
- mogyoróvaj (cukor nélkül!)
- lencse
- borsó (borsófehérje por)
- zab
- quinoa
- rizs (rizsfehérje por)
- lenmag
Habár manapság egyre jobban elterjedt a kutyatartók körében is a húsmentesség, arra kérlek Téged, hogy felelős gazdiként, semmiképp se szorítkozz kizárólag növényi alapú fehérjére, amikor a kutyád táplálásáról van szó!
Adj neki nyugodtan növényi fehérjéket is, de legyen meg az egyensúly az állati és növényi fehérjék között. Persze ne felejtsd el a zsírokat, szénhidrátokat és fontos vitaminokat, rostokat sem. A vegán kutyatápokat pedig egyszerűen nem tudjuk jó szívvel ajánlani.
Hány százalék fehérje kell legyen a kutyatápban?
A kutyák manapság már nem a húsevők kategóriájába tartoznak. Ennek tükrében a szervezetük igen jól alkalmazkodott ahhoz, hogy a húson kívül képesek legyenek megemészteni a keményítő tartalmú és egyéb zöldségeket, a gabonákat, gyümölcsöket is.
Egy kiegyensúlyozott étrendnek tartalmaznia kell elegendő mennyiségű szénhidrátot, rostot, fehérjét, zsírokat, valamint vitaminokat, ásványi anyagokat, mikro- és makro tápanyagokat is.
Ezt az egyensúlyt nem egyszerű megoldani abban az esetben, ha magunk főzünk a kutyánknak, de jó hír, hogy a kutyatápok piacán már rengeteg olyan jó minőségű eledelt kapni, amelyekben az imént felsoroltak tökéletes egyensúlyban vannak.
A jó minőségű, felnőtt kutyák részére kínált tápokban legalább 18-25% nyersfehérje tartalomnak kell lennie szárazanyag-alapon számítva. (Azaz, amennyi végül marad azt követően, hogy a húsból minden folyadékot eltávolítottak). Ez a szám a kölyökkutyáknak és vemhes kutyáknak szánt tápban legalább 23-30% kell, hogy legyen.
Itt ragadjuk meg a pillanatot, hogy felhívjuk a figyelmed a minőségre a mennyiség helyett!
Ehet-e túl sok fehérjét a kutya?
Mint ahogy a túl kevés, úgy a túl sok fehérje is többféle problémát okozhat a kutya szervezetében. A túl kevés fehérje hiánybetegségekhez, legyengült immunrendszerhez, gyenge csontokhoz és izomzathoz, fakó bundához vezet.
Egy egészséges kutya étrendjében megfelelő arányban kell, hogy szerepeljen a fehérje, a szénhidrát, a rost, a zsír, a vitaminok, nyomelemek és ásványi anyagok.
A túl sok fehérje ezzel szemben nagyon megnöveli a vér karbamid szintjét, ami extrém működésre készteti a veséket és végső soron maradandó károkat okozhat ebben a létfontosságú páros szervben.
Ezen kívül a túl sok fehérje hiperkalémiát (megemelkedett káliumszint a vérben) és savasodást okoz a kutya szervezetében. A savasodás miatt több, egyéb probléma is kialakulhat – ízületi gyulladás, emésztőrendszeri gyulladás, allergiák, tumorok, stb.
A fehérje túladagolás tünetei kutyáknál
A kutya számára feltétlenül érdemes megtartani az egyensúlyt a fehérje és más, fontos tápanyag között, mint a szénhidrát, a rost, a zsír.
Amennyiben túltolod a fehérjét a kutyád étrendjében, annak több következménye is van a kellemetlentől a súlyosig.
Mennyi fehérje lehet túl sok a kutyának?
Az az étrend, amelynek több mint 35%-át a fehérje teszi ki, nem egészséges a kutya számára. Van pár jele annak, ha a kutyád túl sok fehérjét kap az étrendjében, bár ahhoz, hogy észrevedd ezeket a jeleket, oda kell figyelni.
A leggyakoribb tünetek
- Érdemes a vizeletet rendszeresen ellenőrizni, mivel a kutya csak egy adott mennyiségű fehérjét képes feldolgozni, a többit a vizelettel kiüríti. Ha a pisinek kissé ammónia-szerű szaga van, akkor gyanakodjunk arra, hogy túltoltuk a fehérjét.
- A kutyus széklete túlságosan felkeményedik a túlzott fehérjebevitel miatt.
- A kutya hízni kezd, ha túl sok fehérjét kap, de nincs meg az elégetéséhez szükséges aktivitás.
- Túl sok növényi eredetű fehérje puffadást okoz és kellemetlen szagú szellentést.
- A túlzott fehérjebevitel a kutyáknál toxinok felhalmozódásához vezethet. Látható tünetei a bőrproblémák (szárazság, hámlás, gyulladás), a szőrproblémák (foltokban hullik, többször vedlik, mint a normális), lábrágás, kopasz foltok megjelenése.
A fehérje túladagolás tünetei a kutyáknál mindig azt jelzik, hogy az állat próbál megszabadulni a túlzott fehérjebevitel miatt felhalmozódott méreganyagoktól. Ha nem sikerül, mert folyamatos az utánpótlás, akkor súlyosabb allergia, vagy vesekárosodás, májkárosodás is kialakulhat.
A túl sok fehérje hasmenést okoz a kutyának?
Téves az az elképzelés, hogy a túlzott fehérjebevitel hasmenést okoz, mivel a fehérje keménnyé teszi a kutya székletét, ellenben a túl sok szénhidrát etetése lágy székletet és adott esetben hasmenést okozhat.
Amennyiben fehérjében gazdag étrenden tartod a kutyádat és hasmenése van, akkor az valószínűleg a tápban jelenlévő egyéb összetevőkre való allergiás reakciónak köszönhető.
Idős kutyának mennyi fehérjére van szüksége?
A kutya kora igen fontos tényező annak megállapításához, hogy mennyi fehérjére van szüksége az étrendjében.
Egy idős ebnek általánosságban véve több fehérjére van szüksége ahhoz, hogy fenntartsa az egészségesnek mondható állapotot – erős csontok, izmok, fogak és jól működő idegrendszer.
Az ajánlott nyersfehérje tartalom (szárazanyag alapon nézve) az idős kutyák számára 28-33% között mozog, de az ő esetükben kiemelten fontos az, hogy a bevitt fehérje magas százalékban hasznosuljon.
Ezt a legjobban főtt tojással, könnyen emészthető húsokkal lehet biztosítani. Ezeket feltétlenül szükséges kiegészíteni jó minőségű szénhidráttal, rosttal és zsírokkal, megspékelve egy jó adag vitaminnal és egyéb táplálékkiegészítővel.
Összegzés
A jó minőségű fehérje elengedhetetlen összetevője az egészséges kutya kiegyensúlyozott étrendjének, de ésszel kell adagolni ezt is, mint minden más tápanyagot.
Az, hogy mennyi fehérje kell a kutyának három fő tényezőtől függ: testsúly, kor, és egészségi állapot. Egy egészséges felnőtt kutyának napi fehérjeszükséglete testsúlykilogrammonként 2 gramm fehérje.
A Te feladatod, hogy a saját kutyád számára meghatározd a szükséges fehérje mennyiségét, hogy kedvenced sokáig egészséges, erős és életvidám lehessen.