Mit ehet a kutya? [+100 étel a húsoktól a fűszerekig]

Mit ehet a kutya +100 étel a húsoktól a fűszerekig

Utoljára frissítve: 2023. July. 18

A kényelmes kiszerelésű szemes tápok és szaftos konzerves eledelek mellett főtt ételekkel vagy nyers koszttal is táplálhatod a kutyát. A friss ételek jót tesznek a kutya emésztésének és fejlődésének, illetve segítenek megóvni őket a különböző betegségektől. Vajon mit ehet a kutya a tápokon kívül?

A kiegyensúlyozott és egészséges étrend könnyen összeállítható a listánkban található élelmiszerek megfelelő kombinálásával és a helyes arányú összeállításával.

Természetesen a vegyes táplálás mellett is leteheted a voksodat, ehhez azonban tudnod kell, hogy milyen ételekkel kínálhatod a kutyát, milyen falatokkal motiválhatod őt új trükkök elsajátítására, és melyek azok az élelmiszerek, melyek biztonsággal adhatók két főétkezés között.

A szakszerű etetés során arra is figyelned kell, hogy mit nem ehet a kutya és mely ételek jelentenek potenciális veszélyt kedvencedre. Olvasd el az erről készült cikkünket is!

Mit ehet a kutya?

Kutyásként fontos tisztában lenned vele, hogy mit ehet a kutya! Ismerd meg azokat az ételeket, amiket bátran tehetsz a kutya etetőtáljába. Összeállításunkban több mint 100 egészséges és biztonságos finomságot találsz.

Zöldségek

Gyümölcsök

Diófélék és magvak

Húsok

Halak

Csontok

Olajak

Gabonafélék

Emberi fogyasztásra szánt ételek

Tejtermékek

Kenyér, pékáru, tésztafélék

Édességek, nassolnivalók

Fűszerek

Milyen zöldségeket ehet meg a kutya?

Milyen zöldségeket ehet meg a kutya?

A zöldségek ízletes és tápanyagdús ételek, melyek többsége alacsony kalóriatartalmú és magas rosttartalmú. Számos vitamint és ásványi anyagot rejtenek a színes és zamatos növények.

Alaposan mosd meg a zöldségeket akár nyersen, akár főzve táplálod velük a kutyát. A gyökérzöldségek hatalmas tápanyagraktárként működnek, míg a napon érő zöldségek rengeteg vitamint halmoznak fel az érés során. Az egészséges zöldségek fogyasztásából a négylábú barátaink is hasznot húzhatnak.

A kutya étrendjébe beilleszthető magas fehérjetartalmú zöldségek listáját itt találod.

Uborka

A nyers uborka főként vizet tartalmaz, ezért remek nasi meleg nyári napokon vagy túlsúlyos kedvenceknek.

Ásványi anyagokat tartalmaz, valamint a csontok egészségét és a sebek gyógyulását támogató K-vitamint, nem beszélve a benne található gyulladáscsökkentő hatású antioxidánsokról.

Zeller

Mit ehet a kutya: Zellert.

A zeller magas víztartalmával ideális eszköze a folyadékpótlásnak. Segít csúcsformában tartani az ebet, hiszen K-, B-, A és C-vitaminokat is tartalmaz, valamint káliumot, mangánt és rezet is bőven találunk benne.

A zellerrel dúsíthatod a főtt ételeket, de nyersen is ropogtathatják az ebek.

Cukkini

Maradt egy kis töltött cukkini a hűtőben? Bátran kínáld a főként C-, B-vitaminokban, mangánban és káliumban gazdag finomságot a család kedvencének is!

Paradicsom

Paradicsom.

Az érett paradicsomot nyersen és főzve is adhatod a kutyának. Savas összetevői miatt csak kisebb adagokkal kínáld.

Kiváló rostforrás, és bővelkedik káliumban C- és K-vitaminban, folsavban és likopinban.

Főzőtök

A hagyományos fehér főzőtök kevés koleszterint és kalóriát tartalmaz, illetve gyomorbarát is.

A tökfélék segítenek a kutya székletének lazításában és a benne fellelhető rostok hozzájárulnak az egészséges emésztés megőrzéséhez. Az érzékeny gyomrú vagy túlsúlyos kutyák is nyugodtan lakmározhatnak párolt tököt.

Sütőtök

Kutya áll a sütőtökön.

Akár hasmenés, akár szorulás kínozza a kutyát, a sütőtök csodás természetes megoldása lehet az emésztési gondoknak.

A sütőtök kiváló rost-, béta-karotin- és A-vitaminforrás, és persze ellenállhatatlanul édes csemege négylábú barátaink számára is.

Káposzta

A káposzta zsírokban és fehérjékben gazdag növény, tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal és számos fitokemikáliával.

Ezek a bioaktív vegyületek antioxidánsként funkcionálnak és segítenek megvédeni kutyádat a daganatokkal, valamint a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben.

Brokkoli

Brokkoli.

A brokkoli kis mennyiségben biztonságos eledel a 6 hónaposnál idősebb kutyák számára. K-vitaminban, C-vitaminban, mangánban, vasban, káliumban, magnéziumban és kalciumban dúskál.

Jótékony hatással van a csontok fejlődésére. Rosttartalma pedig az emésztőrendszer helyes működését támogatja.

Karfiol

A karfiol alacsony szénhidráttartalmú zöldség, és megfelelő rostforrás. Nagyon gazdag C- és K-vitaminban, de B-vitamin és más ásványi anyagok is gazdagítják.

A káposzta, a brokkoli és a karfiol puffasztó hatású lehet nagy mennyiségben, ezért ritkán, párolt formában egészítsd ki vele a kutya menüjét.

Burgonya

Burgonya.

Jó energia-, rost-, B- és C-vitaminforrás. Ásványi anyagok közül főként mangánt és káliumot tartalmaz. Cukorbeteg kutyáknak magas glikémiás indexe miatt nem ajánlott.

Ügyelj rá, hogy a krumpli éretlen, zöld részei és a csírái mérgezőek, ezeket mindig távolítsd el! Magas keményítőtartalma miatt nyersen nehezen emészthető, csak megfőzve add az ebnek.

Édesburgonya

Isteni csemege, aminek a kutyák sem tudnak ellenállni. A burgonyánál kedvezőbb a glikémiás indexe, annak ellenére, hogy jóval édesebb.

Nagyon jó rostforrás és segíti az emésztést. Tele van A-vitaminnal és C-vitaminnal és tekintélyes az ásványianyag-tartalma. Az édesburgonyát megfőzve adhatod a kedvencednek.

Édesburgonya receptek kutyáknak.

Sárgarépa

Kutya sárgarépával a szájában.

Nyersen kiváló eszköze a fogak tisztításának és kielégíti az ebek rágcsálási igényét, főzve pedig puha és édes csemege.

Magas tápértékei és alacsony szénhidráttartalma miatt jól helyettesíti a gabonaféléket a diétára fogott kedvenceknek. A sárgarépa az egyik legjobb karotinforrás, mely a szervezetbe jutva A-vitaminná alakul.

Gomba

A bevizsgálatlan gombák természetesen nem adhatók a kutyának, de az emberi fogyasztásra szánt csiperke, porcini vagy shiitake nem okoz bajt az ebeknek sem.

Néhány fej főtt gomba jó hatással van a vesékre, a májra és erősíti az immunrendszert is.

Paprika, kaliforniai paprika

Paprika, kaliforniai paprika.

Sárga, piros, zöld – a paprika színe nem befolyásolja érdemben beltartalmi értékeit, bármelyik faját adhatod a kutyának.

A lédús és roppanós C-vitaminban dúskáló zöldséget szívesen rágcsálják a kutyák. Mindig távolítsd el a magházát, szárát és csak a húsos részekkel jutalmazd a kutyát.

Salátafélék

A római saláta, rukkola és jégsaláta biztonsággal adható az ebeknek. Nagyrészt vizet tartalmaznak, ropogósak és még a kalóriatartalmukkal sem kell számolni.

Nem minden kutya szereti őket ezért kevés esély van arra, hogy felfalják a kerted zöld és fodros gyöngyszemeit.

Kínai kel

Kínai kel.

A kínai kel sok rostot tartalmaz, ami segíti az emésztési folyamatokat. Magas víztartalma a kutya folyadékbevitelét növeli.

A-vitamin, K-vitamin és C-vitamin is található benne, ezért időnként néhány falat kínai kel jó hatással lehet az ebre.

Édeskömény

Az édeskömény biztonsággal adható az ebeknek. C-vitamint, A -vitamint, kalciumot, vasat és káliumot tartalmaz, melyek támogatják a kutya immunrendszerét, látását, és a csontjainak egészségét.

Az édeskömény felveszi a harcot a rossz lehelettel, az emésztési zavarokkal és a bélgázokkal.

Karalábé

Karalábé.

Megmaradt a karalábé a vasárnapi húslevesből? Add a kedvencednek a C- és B6-vitaminokat, folsavat és magnéziumot tartalmazó ételt.

A karalábé jót tesz a kutya anyagcseréjének, támogatja az idegrendszert, és hasznos a vesebetegségben szenvedő négylábúak számára, mivel elősegíti a megfelelő veseműködést.

Paszternák

Jó élelmi rostforrás, antioxidánsokat tartalmaz és kalóriaszegény. A répafélékhez tartozó paszternák segíthet az emésztésben, a fogyásban, a csontok egészségében, és segíthet megelőzni a gyulladásokat.

A benne található B-vitamin támogatja az egészséges anyagcserét és a sejtek megfelelő működését. Cukorbeteg kutyák számára kerülendő csemege.

Retek

Retek.

A retek rostokat, káliumot és C-vitamint tartalmaz. A retek nem mérgező ezért nem kell aggódnod, ha a földre gurult piros zöldséget megeszi az eb, de nem túl tápláló és gázokat is okozhat.

Az ízéért sem rajonganak különösebben a kutyák, ezért kevés esély van rá, hogy túl sokat falnának fel belőle.

Lencse

A lencse kevés szénhidrátot és nagyon sok rostot tartalmaz. Temérdek folsav található benne és jó mangán-, vas-, foszfor-, réz- és káliumforrás.

Rengeteg fehérjét tartalmaz, ezért kiváló másodlagos fehérjeforrás a húsok mellett, és nagy mennyiségben tartalmaz antioxidáns polifenolokat is.

Zöldborsó

Zöldborsó.

A borsónak magas a rosttartalma, és különösen magas a K-, A- és C-vitamin tartalma.

Alacsony a glikémiás indexe, ezért cukorbeteg kutyák is finom csemege. A lencsénél alacsonyabb a fehérjetartalma.

Csicseriborsó

A csicseriborsó jó minőségű fehérjeforrás. Magas rosttartalmú hüvelyes, ami emellett jó mangán- és vasforrás, sőt még omega-6 zsírsavakban is bővelkedik. Bátran főzz belőle az ebnek is.

Zöldbab

Zöldbab.

A zöldbab fehérjében bővelkedik, sok kalciumot, K-vitamint és vasat tartalmaz. A zöldbabot nyersen és párolva is kínálhatod a kedvencednek.

A tápláló zöldségnek alacsony a kalóriatartalma így a fogyókúrás menübe is könnyedén beépíthető.

Szója

Sok állateledel-gyártó használja tápjaiban a szójababot, mert jó minőségű fehérjét tartalmaz és rendkívül gazdag omega-3 és omega-6 zsírsavakban is. Természetesen a rosttartalma sem elhanyagolható.

Ugrás az étel kategóriákra

Milyen gyümölcsöt ehet a kutya?

Milyen gyümölcsöt ehet a kutya?

Tavasztól őszig megtelnek a piacok a friss idénygyümölcsökkel, melyek nemcsak az embereket, hanem a kutyákat is falatozásra csábítják.

A mosolygós és élénk színekben tündöklő gyümölcsöket nyersen és főzve is szívesen fogyasztják a kutyák. A vitaminok megóvása miatt, a legjobb, ha az ebek nyers állapotban nassolgatnak a termésekből.

Nem minden gyümölcs tekinthető biztonságosnak, a szőlő például veseelégtelenséget okoz, az avokádó pedig mérgező számukra.

A gyümölcsök előnye, hogy cukortartalmuk mellett rostokat is tartalmaznak, amik lassítják a cukor felszívódását, de a cukorbeteg kutyák számára válasszunk inkább alacsonyabb cukortartalmú fajtákat.

Alapos körültekintéssel és a mértékletesség betartásával azonban a legtöbb gyümölcsféle édes csemegeként tárulhat minden kutya elé. Ökölszabály, hogy csak olyan formában etesd gyümölccsel az ebet, ahogy Te magad is megennéd, azaz megmosva, megpucolva és szükség esetén magtalanítva.

Őszibarack

A lédús gyümölcs kiváló C-vitamin- és A-vitaminforrás, de káliumban is bővelkedik. Édes ízéért rajonganak a kutyák, ám a cukorbeteg kedvenceknek nem szabad adni belőle.

Csonthéjas magja fulladást okozat és mérgező ciánt is tartalmaz, ezért mindig csak a gyümölcshúst kínáld az ebnek.

Alma

Kutya almát eszik.

A rostokban és vitaminokban gazdag roppanós gyümölcs szépen tisztítja az ebek fogát és frissíti a leheletüket.

Magas C-vitamin és antioxidáns tartalma fokozza az immunrendszer működését. Az almát mindig a mérgező magház és szár nélkül add a kutyának.

Sárgabarack

A sárgabarack vagy kajszibarack ciánt tartalmazó magjának eltávolítása után bátran adható négylábú barátaink számára.

Magas kálium, víz és rosttartalma miatt kedvező élettani hatásokkal bír. A barackszezonban érdemes belőle adni az ebeknek is néhány szemet, mielőtt lekvár készülne belőle.

Körte

Körte.

Hazánkban bőven terem a lédús, húsos körtefélékből, így könnyen beszerezheted a rostos és vitaminokban dúskáló gyümölcsöt.

Az almához hasonlóan csak magok és szár nélkül szabad adni az ebeknek, és ügyelni kell a mennyiségre is, mivel nagyon magas a cukortartalma az édes, aranyló körtéknek. Kistermetű kutyáknak ezért egy-két szelet is bőven elég a gyümölcsből.

Cseresznye

A vörös és ízletes csemege remek C-vitaminforrás, így tökéletes jutalomfalat válhat belőle a nyári napokon. Az édes gyümölcs ásványi anyagokban is gazdag.

A cseresznye magját mindig el kell távolítani, mert bélelzáródáshoz és mérgezéshez is vezethet.

Görögdinnye

Kutya görögdinnyét eszik.

A görögdinnye jelentős része víz, ezért hozzájárulhat a folyadékbevitel növeléséhez a forró nyári napokon. A lehűtött gyümölcshúst magában is adhatod a kedvencednek, de néhány kockával megízesítheted az ivóvizét is.

Nagyon alacsony a kalóriatartalma, de tápanyagokban és vitaminokban bővelkedik. Távolítsd el a magokat és a zöld héjat, hogy elkerülhesd a gyomorpanaszokat és az elzáródást.

Sárgadinnye

Az édes sárgadinnye remek alternatívája a hagyományos jutalomfalatoknak, hiszen alacsony cukor- és kalóriatartalma miatt még a túlsúlyos kutyák is élvezhetik a különleges ízét.

A dinnye magjai ártalmatlanok, de nagyobb mennyiség elfogyasztása esetén szorulást okozhatnak. Nagyrészt vízből és rostokból áll, ami hozzájárul az ebek hidratálásához és az egészséges emésztés fenntartásához.

Banán

Mit ehet a kutya: például banánt, amit imádnak.

A banán igazi kincs, tekintve hogy rengeteg mangánt, káliumot, rezet és magnéziumot tartalmaz.

A kutyák imádják az édes trópusi ízvilágát, de a magas cukortartalma miatt törekedj a mértékletességre az elhízásra hajlamos kutyák esetében.

Szeder

A fekete bogyós gyümölcs jótékony összetevőkben dúskál, gazdagon rejt C-vitamint, K-vitamint, B- és E-vitamint, de impozáns készleteket rejt mangánból, rézből, káliumból és magnéziumból is.

Kiváló vitamin és ásványi anyag profilja mellett még erős antioxidáns hatással is rendelkezik a csábító szuperétel, amiért megvesznek a kutyák.

Kókusz

Kókusz kettévágva.

Különleges gyümölcsféle, ami a baktériumok és vírusok ellen ható laurinsavat tartalmaz. Segít a rossz lehelet száműzésében, de a bőrbetegségekkel, allergiás bőrreakciókkal és viszketéssel is felveszi a harcot.

A friss gyümölcs mellett a kókusztej és a kókuszolaj is biztonsággal adható az ebeknek, természetesen a barna csonthéjjal Neked kell megbirkóznod.

Áfonya

Az áfonya igazi szupergyümölcs tekintettel magas C- és K-vitamin, mangán és antioxidáns tartalmára. Segít megóvni a kutya szervezetét a ráktól, a neurológiai, illetve szív- és érrendszeri panaszoktól.

Ráadásul alacsony a cukortartalma, így még a cukorbeteg vagy túlsúlyos kutyák is nassolhatnak belőle.

Mangó

Mangó.

Időnként a kutyák is élvezhetik az egzotikus gyümölcs nyújtotta örömöket. Nagyon rostos és egészséges termés, amiben sok ásványi anyag és vitaminok is találhatók.

Hámozd meg, távolítsd el a hatalmas magját, mert fulladást okozhat. Az ízében répára és barackra emlékeztető gyümölcs biztos, hogy a kutyád egyik kedvence lesz.

Málna

Más bogyósokhoz hasonlóan, a málna is sok K-vitamint, folsavat, E-vitamint és C-vitamint tartalmaz, dúskál az antioxidáns hatású fenolos vegyületekben és flavonoidokban.

Bánj óvatosan a málnával, egyszerre csak néhány szemmel jutalmazd a kutyát, mert nagy mennyiségben gondot okozhat a gyümölcsben található xilit.

Feltétlenül tartsd távol kedvencedet a málnabokroktól, nehogy önálló lakmározásba kezdjen.

Eper

Kutya eperrel.

A finom gurulós eprek a kutyákat is képesek lázba hozni. Alacsony cukortartalom, magas mangán- és C-vitamintartalom jellemző a mosolygós gyümölcsre, ami kiváló antioxidánsként is bevethető.

Turbózd fel nyáron a kutya immunrendszerét néhány kövér eperrel.

Ananász

Az izgalmas egzotikus gyümölcs kis mennyiségben biztonságos eledel az ebek számára is. Nagy mennyiségben viszont hasmenést és hányingert okozhat.

Egyszerre csak pár falatot adj a zamatos és rostokban dúskáló nassolnivalóból kedvencednek.

Narancs

Narancsok.

A kutyák nagyon szívesen nyammognak a lédús narancsokon is. A gerezdeket kényelmesen adagolhatod nekik jutalomfalatként.

A citrusféle legnagyobb előnye, hogy alacsony a kalóriatartalma, kevés benne a cukor, de nagyon ízletes és igazi C-vitaminbomba. Természetesen ezzel a gyümölccsel sem szabad túlzásba esni a mennyiséget illetően, hogy elkerülhetők legyenek az esetleges gyomorpanaszok.

Sárkánygyümölcs

Különleges, ritka és ízletes gyümölcs, amit bátran fogyaszthatsz a kutyáddal közösen. A sárkánygyümölcs, vagy pitaya egy valóságos tápanyagbomba, ami ráadásul édes, krémes és még kalciumforrásként is megállja a helyét.

Használd ki az őszi-téli időszakot, amikor beszerezhető a kaktuszféle zamatos termése.

Papaya

Papaya.

A papaya rostokban és enzimekben gazdag, amik hozzájárulnak a megfelelő emésztési folyamatokhoz. Szupergyümölcsnek tekinthető, hiszen A-, C-, E- és K-vitamint, folsavat, káliumot é kalciumot is találunk benne.

Apró fekete magjait távolítsd el, mert ezek elfogyasztása bélelzáródást vagy nagy mennyiségben ciánmérgezést okozhat.

Birsalma

A tápanyagokban és vitaminokban gazdag különlegesség igazi csemegének bizonyul a kutyák körében is. Remek antioxidáns, szabályozza a vérnyomást, semlegesíti a káros szabad gyököket.

Kálium- és réztartalma révén segít az ízületi gyulladások okozta panaszokon. Rostokban és tanninokban bővelkedik és segít megóvni a vastagbél nyálkahártyáját. A birsalma gyümölcshúsát a magok és a szár nélkül nyugodt szívvel adhatod a kedvencednek.

Ugrás az étel kategóriákra

Milyen dióféléket és magvakat ehet meg a kutya?

Milyen dióféléket és magvakat ehet meg a kutya?

Az apró olajos magvak nagyon praktikus jutalomfalat benyomását kelthetik, amiknek a pucolásával még bajlódnunk sem kell, ha boltban vásároljuk őket és nem maszatolják össze a kezünket, mint más ételek.

Egészséges zsírokat tartalmaznak, de magas a kalóriatartalmuk. A túlzott magfogyasztás túlsúlyt okozhat, vagy hasnyálmirigy-gyulladást idézhet elő, mert a sok zsír lebontásához szükséges lipáz előállítása megterhelő lehet a szerv számára.

Sajnos nem mindegyik olajos mag fér össze a kutyák emésztőrendszerével, ezért okosan kell megválasztani, hogy milyen típussal jutalmazzuk a kis barátainkat.

Néhány szem időnként a biztonságosnak tekinthető magvakból egészen biztos nem tesz kárt a kutyában.

Földimogyoró

Sótlan földimogyoróval időnként megkínálhatod a kutyát, de vigyázz, mert magas zsírtartalma miatt hizlaló ételnek számít és az emberekhez hasonlóan, vannak kutyák, akik allergiásak rá.

A földimogyoró a hüvelyesek családjába tartozik, ezért bőven találunk benne fehérjét, káliumot, foszfort, B-vitamint és magnéziumot is.

Kesudió

Kesudió.

Pár szem natúr pirított kesudió egészséges csemegét jelent a kutyák számára is.

Akad benne bőven kalcium, fehérje, magnézium és antioxidáns, illetve jóval több szénhidrátot tartalmaz, mint más olajos magvak, de ennek ellenére alacsony a glikémiás indexe.

Mandula

A mandulafogyasztást sem szabad túlzásba vinni, de időnként pár szem sótlan mandulát szívesen elropogtatnak a kutyák is.

Nagy mennyiségben hányást és hasmenést okozhat, és a túl gyakori fogyasztása súlygyarapodáshoz, illetve hasnyálmirigy problémákhoz vezethet.

Nyugodtan kihagyhatod a kutya étkeztetéséből ezt a csemegét, de ha pár szemet feleszik a földről, nem kell rögtön megijedned.

Szezámmag

Szezámmag.

A szezámmagot apró mérete miatt nehéz lenne nagy mennyiségben fogyasztaniuk a kutyáknak, valószínűleg nem is lesz rá lehetőségük.

A mézes szezámmagos szelet és a szezámmal szórt zsemle azonban előkerülhet bármelyik háztartásban. Ezekből az ételekből megkínálhatod a kutyát is, hiszen a szezámmag egészséges, foszfor, mangán, szelén és kalcium is fellelhető benne.

Útifűmaghéj

Az útifűmaghéj vagy a belőle készülő liszt egy oldható rost, ami vízzel elkeverve természetes hashajtóként funkcionál.

Segíthet a székrekedés, hasmenés és az irritábilis bél szindróma tüneteinek csillapításában. Kiváló növény a rostpótlásra, semleges íze miatt szinte észrevétlenül keverhetjük a kutya ételéhez.

Lenmag

Lenmag.

A barna kis magok tele vannak jó minőségű fehérjékkel és rostokkal, esszenciális zsírsavakkal és különböző ásványi anyagokkal.

Jótékony hatásai közül az emésztés javítását, az ízületi gyulladások és fájdalmak csökkentését, a vesefunkciók helyreállítását, valamint a szív- és érrendszer egészségének megőrzését emelhetjük ki.

Kendermag

A kendermag zsírsavakban, magnéziumban, vasban és cinkben gazdag. Terápiás célú felhasználása egyre inkább elterjed a kutyák körében is.

A hiedelemmel ellentétben nem tartalmaz pszichoaktív összetevőket, és kúra jelleggel adható a növényből készült olajos kivonat, amennyiben az állatorvos is indokoltnak tartja.

Chia mag

Chia mag.

Az apró mákszemre emlékeztető magok különlegessége, hogy vízben áztatva különleges zselés állagot vesznek fel, miközben megduzzadnak.

Segítenek a koleszterinszint csökkentésében és elképesztő mennyiségű esszenciális zsírsavat tartalmaznak. Bővelkednek rostokban, mangánban, kalciumban, foszforban és cinkben, ezért cukorbeteg vagy túlsúlyos kutyák számára remek tápanyagforrást jelentenek, amik segítik az éhségérzet csökkenését.

Ugrás az étel kategóriákra

Milyen húst ehet a kutya?

Milyen húst ehet a kutya?

Mindenevő kedvenceink legfőbb fehérjeforrása nem lehet más, mint a hús. A különféle húsokat megfelelően előkészítve szinte kivétel nélkül fogyaszthatják a kutyák.

Az állati fehérjék fogyasztását egyedül az allergia megléte és a túlsúly korlátozhatja. Szerencsére bőven találunk olyan húsokat, melyek egyáltalán nem váltanak ki allergiás reakciókat és olyanokat, melyek annyira soványak, hogy még a diétára fogott, elhízott ebek étrendjébe is jól beilleszthetők.

A nyers és főtt táplálásnál alapvetés hogy a húsok mindig frissek legyenek, és megbízható forrásból származzanak, hogy elkerülhetők legyenek az esetleges parazitafertőzések vagy vírusok.

Nyúl

Túlsúllyal küzdő ebek számára ideális választás lehet a kevés zsírt és kalóriát tartalmazó nyúlhús. Kiváló B-vitamin és omega-3-6 zsírsavforrás.

Alaposan átsütve vagy megfőzve adható a kutyának, mert a toxoplazmózisért felelős paraziták előszeretettel tapadnak meg a nyulakban.

Bárány

Bárány.

B- és K-vitaminokban, valamint cinkben gazdag fehérjeforrás, ami még omega 3-6 zsírsavakban is bővelkedik.

Csirke vagy halallergiában szenvedő kutyáknak kiváló alternatíva lehet, azonban a nyúlhoz hasonlóan előfordulhat a bárányhúsban is parazitafertőzés, ami miatt csak erős hőkezelés után fogyasztható.

Marha

Vörös húsként a marhahús nagyon sok jótékony hatású vasat tartalmaz, illetve kiváló vitamin- és ásványianyag-forrás.

A sovány részei sok fehérjét tartalmaznak, ám a zsírosabb húsok hízást idézhetnek elő. A marha esetenként allergiát válthat ki egyes kutyáknál, ebben az esetben jellemzően a tejfehérjét sem tolerálja a kutya.

Csirke

Kutya csirkét eszik.

A sovány csirkehús a legelterjedtebb fehérjeforrás, melyet a magas B3-, B6-vitamin és fehérjetartalmának köszönhet.

Fogyókúra esetén is remek választás a csirkehús, hiszen a bőrétől eltekintve nagyon kevés zsírt tartalmaz. Találunk benne még B3- és B6-vitaminokat, melyek a szervezet energiaellátásában és többek között a vörösvérsejtek termelődésében vesznek részt.

Kacsa

Az ízletes vörös húsban sok vas és aminosav található, ami előnyös lehet a kutya izomzatának. Könnyen emészthető húsféle, ami ritkán vált ki allergiát.

A kacsa zsíros bőre és szilánkosra törő csontjai azonban nem adhatók az ebeknek.

Pulyka

Pulykák.

A pulyka szintén adható húsféle, ugyanakkor érdemes korlátozni a mennyiségét, mivel gyomorrontást és hasmenést okozhat.

A zsíros részek és a csontok eltávolítása után kínálhatjuk a jól megfőtt és fűszerezetlen szárnyashússal az ebet. 

Vadhús

Az őz és a vaddisznó húsa nagyon egészséges a kutyák számára, hiszen tele vannak tápanyagokkal. A vörös húsfélék vasból és cinkből is tetemes mennyiséget tartalmaznak, amik segíti a szervek megfelelő működését.

Csirke- vagy marhahús allergia esetén bátran próbálkozhatunk a különleges húsokkal, melyek jellemzően nem okoznak panaszokat.

Strucc

Két strucc.

Meglehetősen ritka fehérjeforrás, ami épp ezért szinte soha nem okoz allergiás tüneteket.

Hazánkban legkönnyebben struccfarmokon juthatunk az alacsony zsírtartalmú és koleszterinszegény vörös húshoz. Nagyon jól emészthető fehérje, ami ráadásul felettébb ízletes is.

Sertés

A sertés remek aminosav-profillal rendelkezik, B1-vitaminban, foszforban és cinkben is bővelkedik. Alapos hőkezelést követően biztonsággal adható az ebeknek, ám a túlsúlyos kedvenceinknek válasszunk inkább kevésbé zsíros húsokat.

Kenguru

Kenguru.

Alacsony zsírtartalmú húsféle, mely gazdag B-vitaminban, omega-3-ban, vasban és cinkben. Kiváló fehérjeforrás ételallergiában szenvedő kutyáknak, hiszen a kenguruk vadon élnek és nem etetik őket antibiotikumokkal vagy tápszerekkel.

Hazánkban nem könnyű hozzájutni, de nagyobb üzletekben vagy nyers kosztot kínáló webáruházakban fellelhető.

Tojás

A különféle szárnyasok tojásai egészséges és kiemelkedő fehérjeforrások, melyekben A- és B-vitaminok is rejtőznek.

Célszerű keményre főzni a tojást, mielőtt a kutyának adjuk, mert a hőkezelés megóvja az ebet az esetleges szalmonella-fertőzéstől. A megbízható forrásból származó tojás, akár nyersen is adható az ínyenc kutyáknak.

Belsőségek

Belsőségek-Máj.

A marhák gyomraként ismert pacalhoz kevés embernek vagy gyomra, ám a kutyák nagyon kedvelik a B5-vitaminban gazdag belsőséget.

A vesék és a máj remek B7-vitaminforrás, de egyéb vitaminok, létfontosságú ásványi anyagok és tápanyagok is szép számban fellelhetők a szaftos falatokban.

A májjal való etetésről itt olvashatsz bővebben.

Ugrás az étel kategóriákra

Milyen halat ehet a kutya?

Milyen halat ehet a kutya?

A halfélékben általánosságban sok vitamin található, jódban, magnéziumban és foszforban gazdagok. A szálkák gondos eltávolítása után főtt állapotban heti két alkalommal. Ízületi gyulladás esetén kifejezetten jó csemege.

Szardínia

Apró és finom csemege, sőt még puha csontjai is emészthetők, amik kalciumot tartalmaznak. Olajos változat helyett, válaszd a vízben főtt verziót, így csökkentheted a felesleges kalóriabevitelt.

Lazac

Lazac.

A lazac a legelterjedtebb fehérjeforrása a hipoallergén kutyatápoknak és az ételérzékeny ebeknek. Legnagyobb előnye, hogy egészséges aminosavakat tartalmaz.

Hozzájárul az egészséges külsejű és fényes szőrzet fenntartásához. A szálkák eltávolításáról mindig gondoskodj!

Garnélarák

A páncéljától megtisztított főtt garnélarák finom csemege a kutyáknak is. Antioxidánsokban, B12-vitaminban és foszforban gazdag, ugyanakkor alacsony a zsír-, kalória- és szénhidráttartalma is.

Tonhal

Rajban úszó tonhalak.

A vízben főtt tonhal mértékkel fogyasztható. Omega-3 zsírsavtartalma hozzájárul a szív és a szem egészségéhez.

A konzerv tonhal magas higany- és sótartalma miatt viszont nem javasolt a kutyáknak.

Polip

A főtt polip kis mennyiségben fogyasztható, fehérjetartalma még a csirkénél is magasabb, ezért remek alternatíva fehérjepótlásra.

Kalciumban, vasban, foszforban, omega-3 zsírsavakban gazdag és további ásványi anyagokat is tartalmaz.

Ugrás az étel kategóriákra

Milyen csontokat ehet a kutya?

Milyen csontokat ehet a kutya?

A rágás fontos szerepet tölt be kutyák életében. Nem kizárólag étkezési céllal rágnak a kutyák, hanem mentális stimulációt és kihívást is jelent számukra. Emellett a kiemelkedő jelentőséggel bír a fogak tisztántartásában és a fogkő eltávolításában.

Az ínas csontok alkalmasak a fogak és fogközök pucolására és csökkentik az ínybetegségek kockázatát. A rágás serkenti az nyálban lévő enzimek termelését, amik megakadályozzák a lepedékképződést és segítenek az ételek előemésztésében.

A csontok rágása ezen felül segít lefoglalni a kutyát és kevesebb eséllyel folytatnak destruktív magatartást és nem lesznek hajlamosak arra, hogy saját magukat, és a lábaikat rágcsálják.

A nyers és a füstölt csontok a legegészségesebbek, sok kalciumot, foszfort és ásványi anyagot tartalmaznak. A csontfogyasztás az emésztőrendszerre is jótékony hatással bír. Hozzájárul a gyomor izmainak erősítéséhez, az normál bélmozgáshoz és a bűzmirigyek karbantartásához.

Azokkal a nyers csontokkal kínáld a kutyát, melyek nem törnek szilánkosra, és így nem tudják felsérteni a kutya tápcsatornáját. A marhacsont, a csirke, a strucc és a bárány csontjai a legalkalmasabb fogtisztító csemegék.

A csonttal való etetésről már írtunk egy átfogó cikket, amit itt találhatsz meg.

Ugrás az étel kategóriákra

Milyen olajakat ehet a kutya?

Milyen olajakat ehet a kutya?

A zsírok és olajok fontosak az állat szervezetének energiával és zsírsavakkal történő ellátásában.

A növényi és állati eredetű zsírokban egyaránt találhatók hasznos összetevők, melyek hozzájárulnak a kutya egészségéhez, javítják a bunda állapotát, szerepet játszanak a hormonháztartásban, a szaporodásban, a vese működésében és a sejtek megújulásában.

Az omega 3-6 esszenciális zsírsavak nélkülözhetetlenek, hiszen támogatják a vérkeringést és az egészséges szívritmust és a megfelelő idegi működést, és számtalan más területen kifejtik jótékony hatásukat.

Halolaj

A jellegzetes illatú halolaj bőségesen tartalmaz omega-3 zsírsavakat, melyek segítenek krónikus bőrgyulladás, ízületi gyulladás és szívbetegség esetén. Emellett A- és D-vitaminból is bőven akad az értékes olajban.

Kókuszolaj

Mit ehet a kutya - Kókuszolaj.

A növényi eredetű zsír főként telített zsírsavakból áll, melyek segíthetnek megelőzni a kognitív diszfunkciókat, de nagy mennyiségben alkalmazva elhízáshoz vezethet.

Tökmagolaj

A tökmagolaj legfőbb előnye a húgyutak egészséges működésének megőrzésében jelentkezik. Gyakori természetes gyógymódja az inkontinencia tüneteinek kezelésében a tökmag és a belőle készült olaj is.

Olívaolaj

Olívaolajat ehet a kutya.

Az olívaolaj köztudottan az egyik legegészségesebb olajféle, ami ráadásul antioxidánsokban is gazdag. Különösen alkalmas szorulás esetén, idős kutyáknak vagy gyulladások betegségben szenvedő ebek számára.

Ugrás az étel kategóriákra

Milyen gabonaféléket ehet a kutya?

Milyen gabonaféléket ehet a kutya?

A gabonafélék a legelterjedtebb szénhidrátforrások, hiszen más élelmiszerekhez képest jóval nagyobb arányban tartalmazzák az energia biztosításáért felelős tápanyagot.

Gyakori dúsító összetevőik az állateledeleknek, így a kutyatápoknak is. A legelterjedtebb gabonaféléket a kutyák is fogyaszthatják, ám nem mindegyik egészséges számukra, különösen akkor, ha elhízásra hajlamosak.

A gabonafélékben található egyszerű szénhidrátok gyorsan felszívódnak és hirtelen, valamint gyorsan múló energialöketet biztosítanak.

Az összetett szénhidrátok emésztése lassabb és hosszan tartó teltségérzetet nyújtanak, ezért célszerű inkább ezekre alapozni a kutya szénhidrátbevitelét. A búzában, árpában és rozsban található glutén szintén gyakori allergén a kutyák körében. Ezért a gluténérzékeny ebeknél tejes mértékben el kell hagyni ezeket a gabonákat az étrendből.

Zab

A zab fehérje és zsírtartalma meghaladja a legtöbb elterjed gabonafélékét. Jó aminosavakat omega-6 zsírsavakat tartalmaz.

Magas rosttartalma miatt segíti az emésztési folyamatokat, és emellett tetemes mennyiségű mangánt, vasat, magnéziumot, foszfort, rezet és cinket is rejtenek az édeskés zabszemek. Zabkásaként, vagy húslevesben főzve könnyen fogyaszthatóvá, pépes és krémes állagúvá válik.

Árpa

Árpa.

Az alacsony glikémiás indexű gabonaféle jó alternatíva lehet a cukorbeteg kutyák táplálására, hiszen laktató és nem emeli meg a vércukorszintet.

Rostokban gazdag, így még az emésztőrendszer helyes működéséhez is hozzájárul.

Quinoa

A quinoa olyan sok esszenciális aminosavat tartalmaz, hogy önmagában is fehérjeforrásnak tekinthető. A rengeteg fehérje mellett jutott még hely mangánnak, foszfornak, magnéziumnak és többféle B-vitaminnak is az apró magokban.

A quinoát alapos öblítés után főzve adhatod a kutya menüjéhez, remek opció lehet az aktív életvitelű, sportoló kutyáknak az izomzatuk támogatása miatt.

Rizs

Rizst ehet a kutya.

Emésztőrendszeri panaszokat követően a legmegfelelőbb táplálék a rizs, hiszen könnyen emészthető és segít helyretenni a kutya gyomorrontását. Magas glikémiás indexe miatt nem adható túl gyakran a cukorbeteg vagy hízásra hajlamos kutyáknak.

Sajnos a kevésbé feldolgozott barna rizs sokkal nehezebben emészthető, ezért hiába rejt a héj számos jó tulajdonságot, sajnos nem megy vele sokra a kutya. A rizsben található tirozin segíti a koncentrációt és a megfelelő izomműködést.

Ha érdekel a kutya rizssel való etetése, akkor olvasd el az erről írt cikkünket.

Búza

A feldolgozott búza fehérlisztként kevésbé egészséges, hiszen megemeli a vércukorszintet, de a teljes kiőrlésű verzió megőrzi a búza értékes tulajdonságait.

A búzatöret vagy más néven bulgur, például kiváló rostforrás, amit akkor vethetünk be, ha jó formában szeretnénk tartani az ebet.

Kukorica

Kukoricát eszik a kutya.

Kukoricát szintén fogyaszthatnak a kutyák, ám az egészségre gyakorolt hatása nagyban függ a feldolgozás módjától.

A frissen főtt kukorica a legjobb választás, mert ez emeli meg a legkevésbé a vércukorszintet. Természetesen a kukoricaszemeket távolítsuk el a csövéről, mert az fulladást okozhat evés közben. A sárga szemek sok rostot, zsírokat és kalóriát tartalmaznak, ezért csak csínján bánj a mennyiséggel.

Köles

Foszfor, B-vitamin, vas – mindez nagy mennyiségben megtalálható az apró kölesben. A köles sokkal könnyebben emészthető, mint a búza, és nagyon egészséges szénhidrátforrás.

A magokat főtt formában is adhatod, akárcsak a rizst, lisztjéből pedig finom kutyakekszek süthetők.

Hajdina

Hajdina.

A hajdina remek rost- és szénhidrátforrás az emésztőrendszeri problémákkal küzdő kutyák számára.

Segít csökkenteni a cukorbeteg ebek vércukorszintjét, mert lassítja a glükóz felszabadulását a véráramban. Antioxidánsokban és tápanyagokban gazdag, jó fehérjetartalommal bír, ezért jó alternatívája a búzának.

Tápióka

A tápióka szinte kizárólag keményítőkből áll és nagyon könnyen emészthető szénhidrátforrás. Az allergiás ebeknek készülő tápokban gyakran előfordul, ugyanakkor cukorbeteg kutyáknak nem ajánlott, hiszen hamar megemeli a vércukorszintet.

Vasat, mangánt és kalciumot, valamint rezisztens keményítőt is találunk benne, ami a rostokhoz hasonlóan az emésztés egészségét támogatja.

Ugrás az étel kategóriákra

Mit ehet a kutya, ha emberi fogyasztásra szánt ételekről van szó?

Mit ehet a kutya, ha emberi fogyasztásra szánt ételekről van szó?

A természetben fellelhető zöldségek, gyümölcsök, gabonák, magvak és húsfélék mellett ma már megszámlálhatatlan feldolgozott élelmiszer is elárasztja a boltok polcait.

Az előre elkészített ételek nagyon kényelmessé teszik az emberek étkezését, ám túlnyomó többségük alkalmatlan arra, hogy a kutyák biztonsággal lakmározzanak belőlük.

A kifejezetten kutyák számára készülő eledelek között is odafigyeléssel kell válogatni ahhoz, hogy teljes értékű és kiegyensúlyozott táplálást biztosíthassunk négylábú családtagjainknak.

Az emberi ételeket ezért célszerű kihagyni a kutya menüjéből, és ha nagyon kuncsorog a kutya, akkor pedig tartsuk észben, hogy mely élelmiszerek esetén engedhetünk a pitizésnek.

Milyen tejterméket ehet a kutya?

A hagyományos tejtermékek általában gondot okoznak a kutyáknak, mivel a legtöbb kutya felnőtt korára laktózérzékennyé válik. Kölyökkorban még nem jelent gondot a tejfogyasztás, 6 hónapos kor felett és az első év betöltésével azonban már akadhatnak problémák.

Természetesen a tejtermékekben található kalcium, zsírok, foszfor, illetve D- és B vitaminok előnyeit az eredendően laktózmentes termékek segítségével élvezhetik a kutyák is.

A tejcukor lebontásáért felelős laktáz enzim nem termelődik kellő mennyiségben az arra érzékeny ebek szervezetében, ezért a laktáz enzim hozzáadásával készülő termékek, vagy az érlelés során laktózmentessé váló termékek biztonsággal adhatók a kutyáknak.

Amennyiben az élelmiszer csomagolásán laktózmentes felirat látható, vagy a cukortartalma nem éri el a 0,1 grammot 100 grammonként, úgy a tejtermék laktózmentesnek tekinthető.

Laktózmentes tej

Laktózmentes tejet iszik a kutya.

Ha laktózmentes tejet adsz a kutyának, hasznot húzhat a tej jótékony hatásaiból, anélkül, hogy emésztési gondokkal, hasmenéssel vagy puffadással kellene szembesülnie.

Az idős kutyák számára jó ötlet lehet, ha a száraztáphoz tejet adsz, ami még ízletesebbé és puhábba varázsolja a nehezen rágcsálható falatokat.

Joghurt

A joghurtban található probiotikumok jótékony hatással vannak az emésztőrendszerben található jó baktériumokra és a megtelepedésüknek ideális környezetet biztosítanak.

A jó baktériumok egyensúlya garantálja az emésztési folyamatok egészségét. Kis mennyiségben ajánlott a fogyasztása, mert nagy mennyiségben bizony hashajtó hatású lehet.

Sajtok

Kutyus sajtot eszik.

Sokféle sajt közül válogathatunk a boltok polcain, de a kutyák számára az a legjobb, ha alacsony laktóztartalmú sajtokat választunk, például svájci félkeménysajtokat, alacsony zsírtartalmú eidami sajtot vagy gouda sajtot.

A zsírosabb és penészes sajtfajták, mint a gorgonzola, vagy a rokforti márványsajt azonban messziről kerülendők. A sajtot a legtöbb kutya szereti, ezért remekül motiválja őket az emberi csemege.

Ugrás az étel kategóriákra

Kenyér, pékáru, tésztafélék

A feldolgozott élelmiszerek nagyon sok kalóriát tartalmaznak és számos olyan összetevőt vagy tartósítószert találunk bennük, amik nem mondhatók kifejezetten egészségesnek.

A feldolgozás során az élelmiszerek veszítenek tápanyagértékeikből, vitamintartalmukból és jótékony hatásukból, és legtöbbjük csak üres kalóriákat szolgáltat anélkül, hogy beltartalmi értékeivel hozzájárulna a szervezet megfelelő működéséhez.

Néhány falat ezekből az élelmiszerekből azonban időnként lecsúszhat anélkül, hogy nagyobb bajra kellene készülnünk.

Kenyérfélék

A kutya kenyeret eszik.

A hagyományos fehér kenyér csak gyorsan felszívódó szénhidrátokat tartalmaz, ami nagyon hamar megemeli a kutya vércukorszintjét fogyasztás után. Emellett kevés tápértékkel rendelkezik és fokozza a súlygyarapodást.

Önmagában adva ezért nem jelent megfelelő táplálékot a kutyáknak. A barna kenyér valamivel jobb beltartalmi értékekkel rendelkezik, de a tartósítószerek és az élesztő miatt kellemetlen gyomorpanaszokat okozhatnak a kenyérfélék. A benne lévő élesztő tovább dolgozik a kutya gyomrában, ami puffadáshoz vezethet.

Péksütemények

A péksütemények más péktermékekhez hasonlóan nem tartoznak a legjobb ételválasztások közé. A péksütemények típusától is függ, hogy mennyire károsak az eb szervezetére.

A mazsolás kalács vagy a kakaós csiga egészen biztosan kerülendő, de egy sajtos pogácsa, perec, vagy vajas croissant kevésbé lesz ártalmas a kutyára.

Nagyon fontos a mértékletesség ebben az esetben is, hiszen felesleges szénhidrátokat és cukrokat juttatunk a kutya testébe általuk.

Tésztafélék

Tésztafélék.

A különböző fajtájú tészták különböző tápanyagokkal rendelkeznek. Egy finomított búzalisztből készült spagetti vagy nokedli jóval több gyorsan felszívódó szénhidrátot tartalmaz, mint a kölestészta, hajdinatészta, vagy barnarizs-lisztből készülő verzió.

Utóbbiakat gyakrabban is adhatod a kutyának, mert alacsonyabb a glikémiás indexük és remek tápanyagforrásnak bizonyulnak szemben a búzalisztes társaikkal.

Ugrás az étel kategóriákra

Édességek, nassolnivalók

Mit ehet a kutya, ha édességekról van szó? Az emberek számára hagyományosan édességnek és nassolnivalónak tekintett élelmiszerek többsége kifejezetten káros vagy veszélyes a kutyákra nézve.

A cukor, az édesítőszerek, a fahéj, a kakaó és a mazsola egyenesen mérgező kutyák számára. Ezért soha ne kínáld a kutyát csokoládéval, vagy xilittel édesített termékekkel.

Az édesítők közül a növényi alapú stevia nem okoz problémát kis mennyiségben, de a kutyák nem is igénylik az extra édesítést az ételekhez vagy a gyümölcsök mellé.

Az emberi fogyasztásra szánt kekszek helyett inkább készíts kutyakekszet például sütőtökből, tojásból és teljes kiőrlésű lisztből, vagy banánból és zabpehelyből. Sütőben nagyon hamar ropogósra sülnek az édes házi jutalomfalatok.

Kevés olyan nassolnivalót találunk az otthoni kamra polcain, amin nyugodt szívvel osztozhatunk a kedvencünkkel, ezeket a következőkben részletezzük.

Mogyoróvaj

Mogyoróvajat eszik a kutya.

A földimogyoróból készülő mogyoróvaj egészséges zsírokat, B- és E-vitamint, valamint niacint tartalmaz. A nyers mogyoróvajat aprítsd krémesre a robotgépben, így biztosan adalékanyag-, tartósítószer- és édesítőmentes finomságot készíthetsz a kutyád számára.

Figyelj a mennyiségre, mert magas kalóriatartalma miatt könnyen hízni kezdhet tőle a kedvenced.

Méz

A méz rengeteg tápanyagot tartalmaz, és gazdag A-, B-, C-, D-, E- és K-vitaminban, káliumban, kalciumban, magnéziumban, rézben és antioxidánsokban.

A szirupos nektárból néhány csepp is elég, hogy megédesítse a kutya vacsoráját. Magas cukortartalma miatt kerülniük kell a cukorbeteg kutyáknak, de szénanátha esetén hatékony gyógymód lehet az allergiás tünetek csökkentésére.

Popcorn

Popcornt eszik a kiskutya.

A sótlan, fűszermentes és vaj nélkül készülő pattogatott kukorica is a fogyasztható ételek listáján szerepel. Riboflavint és tiamint tartalmaz, amik hozzájárulnak a szem és az emésztés egészségéhez.

Azokat a szemeket, amik nem pattogtak teljesen ki, ne add oda az ebnek, mert szorulást okozhatnak.

Gesztenye

Az édes finomság remek szénhidrátforrás, és rostokat, illetve rengeteg zsírt is tartalmaz. Gazdag omega-6 zsírsavakban és mangánban, de magas keményítőtartalma miatt csak mérsékelt mennyiségben adható.

Kizárólag emberi fogyasztásra alkalmas gesztenyét ehetnek az ebek, a vadgesztenye számukra is mérgező. Néhány szem a karácsonyi sült gesztenyéből nem fog megártani a kedvencednek.

Ugrás az étel kategóriákra

Milyen fűszereket ehet a kutya?

A fűszerek adják az étel lelkét, nem csoda hogy kedvenceink fogásait is szeretnénk néha feldobni és új ízeket adni a hagyományos csirke-rizs vagy répa-lazac menühöz. A fűszerek, amellett, hogy finomak nagyon egészségesek is.

A fűszerekben található illóolajok jótékony hatással rendelkeznek, ám nem mindegy milyen fűszerekkel kísérletezünk.

A leghétköznapibb fűszerek például a paprika, a só, a bors, fokhagyma, a hagymafélék és a szerecsendió, melyeket oly gyakran használunk a magyaros ételek elkészítésekor, kifejezetten egészségkárosítók az ebeknek.

A nagyon fűszeres, csípős ételek pedig komoly emésztőrendszeri panaszokat váltanak ki a kedvenceinknél, ezért a maradék chilis csirkeszárnyakat és a pörköltet ne add oda a kutyának. Az egészséges fűszereket mértékkel, az ételek ízesítésére érdemes használni.

Gyömbér

Gyömbér.

Az ízletes és aromás távol-keleti gyömbérgyökeret fűszerként és teaként is bevethetjük. A gyömbér segít fenntartani a normális bélmozgást, csökkenti a gyulladást és a hányingert, nyugtatja a rendetlenkedő gyomrot.

Bazsalikom

A bazsalikom kiváló vércukorszint szabályozó és még nagyon ízletes is. Remek antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, ami segít megelőzni a sejtek károsodását, és jó hatással van a kutyák fejlődésére is.

A bazsalikom gyulladáscsökkentő és vírusölő tulajdonságokkal is rendelkezik, ezért alkalmazható ízületi gyulladás esetén is.

Kurkuma

Kurkuma.

Az indiai gyógynövény elterjedt természetes színezőanyaga és ízfokozója a kutyaeledeleknek.

A benne található kurkumin gyulladáscsökkentő hatása miatt ízületi gyulladások, bőrallergiák esetén hatékony lehet. Serkenti az epe termelődését, ami elősegíti a zsírok megfelelő emésztését.

Ánizs

A macskák a macskagyökérért vannak oda, a kutyák pedig az ánizsért bolondulnak. Olajként és őrölt formában is hozzáadhatjuk a kutya ételéhez, egészen biztos, hogy teljesen oda lesz a vacsorájáért.

Kis mennyiségben segít a hányinger és a gázok kezelésében, nagy mennyiségben viszont hasmenést okozhat. Hasznosnak bizonyul köhögés esetén, sőt rohamok kezelésére is alkalmazzák.

Kardamon

Kardamon.

A különleges ízű gyógynövénynek antibakteriális hatása van, amely segíthet számos gyakori egészségügyi problémában, például emésztési zavarokban, hasmenésben és székrekedésben, valamint a húgyúti fertőzések kezelésében.

Csillapítja a kutyák köhögését és hányingerét, illetve fokozza az étvágyat, ha a kutyának nincs kedve enni.

Koriander

Az aromás koriander csillapítja a gyomorrontást és enyhíti az emésztési gondokat.  A- és C-vitamint, káliumot, cinket és más alapvető ásványi anyagokat tartalmaz, amelyek jót tesznek a kutyának.

Rozmaring

A görcsoldó és emésztésjavító hatású gyógynövény magas vas-, kalcium- és B6-vitamin-tartalommal rendelkezik. Az antioxidáns tulajdonságairól ismert rozmaring frissíti az ebek leheletét.

Kakukkfű

A flavonoidokat tartalmazó intenzív fűszer gyulladáscsökkentő, antibakteriális és gombaölő hatású.

Ízesítheted vele a kutya ételét, és főzetként pedig nyugtató borogatásként használhatod a sérült lábon vagy gyulladt tappancsokon.

Kapor

Kapor.

A halakhoz jól illik a kapor, amivel még ízletesebbé teheted a finom fogásokat. Gyomorrontásra és kellemetlen leheletre igen hatásosnak bizonyul az aromás fűszernövény. 

Ugrás az étel kategóriákra

Összegzés

A kutya egészségének egyik kiemelten fontos pontja, hogy mivel etetjük. Mielőtt azonban bármilyen étrendet állítanánk fel kedvencünknek, legyünk tisztában azzal mit ehet a kutya.

A sós és erősen fűszeres ételek kifejezetten károsak a kutyák számára, a csokoládéról és a mazsoláról nem is beszélve. Számos emberi fogyasztásra alkalmas étel kifejezetten kerülendő, ha a kutya táplálkozásáról van szó, melyekre érdemes odafigyelni.

Reméljük sikerült hasznos információkkal szolgálnunk és most már tudod, hogy mit ehet a kutya. További boldog kutyás napokat kívánunk neked!

2022. July 08.

További érdekességek

Hírlevél

    A hírlevélre való feliratkozással elfogadom az Adatvédelmi szabályzatot.