A hasnyálmirigy a kutyáknál – akárcsak az embereknél – az egyik legfontosabb szerv, ami az emésztésért felel. A vércukorszint szabályozása mellett, irányítja a zsír- és fehérje sejtek lebomlását, így gyulladás esetén jogosan vetődik fel a kérdés, hogy mit ehet a kutya.
A tonhal például megfelelő táplálék lehet a beteg kutyusok részére?
A hasnyálmirigy-gyulladás esetén mindenképpen diétás táplálékot kell adni a kutyának, hogy kíméljük a beteg szervet.
Az egyik megoldás lehet a tonhal konzerv is, azonban egyáltalán nem mindegy, hogy milyen. Egyes tonhalféléket például kifejezetten tilos adni a kutyának, míg másfélékből csak kis adagot és ritkán.
Mi is az a hasnyálmirigy?
Ahhoz, hogy megértsük, hogy miért és milyen diétára van szüksége a kutyának, először is kicsit meg kell ismerkednünk a hasnyálmiriggyel.
Ez a szerv a hasüregben, a gyomor és a vékonybél első részének közelében helyezkedik el. A benne lévő Langerhans szigetek termelik a glükagont és az inzulin hormont, így kulcsfontossággal bír a vér cukorszintjének szabályozásában.
A másik szerepe az emésztőenzimek termelése, amelyek elősegítik a keményítők, zsírok és fehérjék lebontását.
A hasnyálmirigy gyulladás okai a kutyáknál
Hasnyálmirigy-gyulladás akkor alakul ki, ha az emésztőenzimek túl korán aktiválódnak, egész pontosan akkor, amikor még a hasnyálmirigyben vannak.
Amennyiben a hasnyálmirigy begyullad, úgy az enzimek elkezdik magát a szervezet emészteni, ami meglehetős fájdalommal is jár. A gyulladás oka sok minden lehet, mutatjuk a legfontosabbakat.
Elhízás
Az esetek döntő többségében a hasnyálmirigy-gyulladásért az elhízás, illetőleg a túl zsíros tápok a felelősek.
Fajta hajlam
Sajtos a genetika is befolyásolja a hasnyálmirigy-gyulladás kialakulásának a veszélyét. Egyes fajtáknál gyakrabban fordul elő, mint másoknál, ilyen például a Yorkshire terrier, a Spániel, a Boxer vagy a Shetlandi juhászkutya.
Bizonyos gyógyszerek
A hasnyálmirigy-gyulladás oka lehet olyan gyógyszerek szedése is, melyeket a hasnyálmirigy nem tolerál. Amennyiben alhasi fájdalomra utaló tüneteket tapasztalunk, mindenképpen vigyük el a kutyát orvoshoz.
Egyéb okok
A hasnyálmirigy-gyulladásnak még számos egyéb, ritkábban előforduló oka is lehet.
Ilyenek a cukorbetegség, a pajzsmirigy-túlműködés, egyes hormonális betegségek, Cushing-szindróma, hiperlipidéima vagy vesebetegség.
A hasnyálmirigy-gyulladás tünetei
A gyulladásnak számos tünete lehet és ezek könnyen összekeverhetők egyéb betegségekkel is, így ha valamelyiket tapasztaljuk, akkor mindenképpen forduljunk állatorvoshoz.
- Étvágytalanság
- Gyakori hányás és hasmenés
- Görcsös testtartás
- Láz
- Nehéz légzés
- Felfúvódás
Adható-e tonhal a hasnyálmirigy gyulladásban szenvedő kutyának?
A tonhal az alacsony zsírtartalmú élelmiszerek közé sorolható. Hozzávetőleg 100 gramm tonhal csak 3 gramm zsírt tartalmaz, így a hasnyálmirigy-gyulladásban szenvedő kutyák alkalmanként, kis mennyiségben fogyaszthatják.
De egyáltalán nem mindegy, hogy milyen fajta konzervről beszélünk. Csak azt szabad adni a kedvencünknek, amelyik nem tartalmaz olajat vagy sóoldatot.
Az olajban vagy sós lében úszó hal ugyanis csak árt a kutya egészségének, ugyanígy kerülni kell az ízesített tonhalféléket is.
A csilivel, olívával, paradicsomos mártással stb. fűszerezett ételeket húzzuk le a bevásárlói listáról.
Nagy mennyiségbe tilos a fogyasztása
A tonhalat csak kis mennyiségben szabad beiktatni a kutya étrendjébe, függetlenül attól, hogy az eb hasnyálmirigy gyulladásos-e vagy egészséges.
A tonhalnak ugyanis magas a higany tartalma, így a rendszeres és nagy mennyiségben történő fogyasztása akár higanymérgezéshez is vezethet.
A higanytartalom az állat korától és méretétől is függ, míg a kékúszójú tonhal vagy a sárgaúszójú tonhal magasabb tartalommal bír, addig a kisebb méretű Csíkoshasú tonhal (Skipjack) kevesebbel.
Konzervbe inkább az utóbbi kerül, a nagyobbakat éttermekben steakként szolgálják fel vagy fagyasztva kaphatók, magyarul a konzerv ebből a szempontból megbízhatóbb megoldás.
Összegzés
A kutyáknál a hasnyálmirigy-gyulladás ugyanolyan komoly betegség, mint nálunk embereknél. A gyógyuláshoz az orvosi kezelés mellett elengedhetetlen a diéta is.
Az alacsony zsírtartalmú tonhal időnként adható a kedvencünknek, de csak az a fajta konzerv, amely olajtól, sós víztől vagy ízesítéstől, mint például a csili vagy a paradicsom mentes.