Utoljára frissítve: 2023. June. 18
A kókuszolaj az elmúlt években felkapott alapanyag lett egészséges tulajdonságai miatt, ezért sok gazdi fejében megfordulhat a kérdés: vajon adhatok-e a kókuszolajat a kutyámnak?
Ugyanúgy kifejti-e a kókuszolaj kutyatápba keverve jótékony hatásait, mint az embereknél? A következő cikkből kiderül, profitál-e a kutyus szervezete a kókuszolajból!
Bár a kutyák esetében sok tiltólistás emberi fogyasztásra alkalmas élelmiszer van, a kókuszolaj egyáltalán nem ilyen! Sőt, számtalan jótékony egészségügyi hatása van a kutyákra nézve mind külsőleg, mind belsőleg használva. A következőkben részletesen bemutatjuk, miben segít a kutyáknak a kókuszolaj.
A kókuszolaj jótékony hatásai a kutya szervezetére
A kókuszolaj a kókusz húsából kivont étkezési olaj, mely meghatározott arányban tartalmaz telített és telítetlen zsírsavakat.
Az ilyen zsírok “jó” zsíroknak számítanak, amelyek elősegítik az emésztési folyamatokat, gyulladáscsökkentő tulajdonsággal bírnak, emelett javítják a bőr regenerálódását. Nézzük tehát, hogy mit nyer kutyusod, ha az étrendjébe beiktatod a kókuszolajat!
1. Segít a fogyásban
A kókuszolaj javítja az emésztési folyamatokat, emellett olyan energialöketet biztosít a kutyának, mintha emberként egy egész kancsó kávét megivott volna.
A plusz energia pedig több mozgásra sarkallja, amely szintén segít a kutya-úszógumi eltüntetésében és az ideális súly megtartásában.
2. Felpörgeti az agyműködést
Az idősebb kutyák agyi működés lassul, ezáltal a reakcióidejük fokozottan romlik. A kókuszolaj stimulálja és energiával látja el az agyat, biztosítja az idegek megfelelő működését, valamint a demencia megelőzésében is hatásos.
3. Gyulladáscsökkentő
Mind külső, mind belső használatát tekintve is hatékony gyulladáscsökkentő anyag a kókuszolaj. Különösen a bőrön kialakuló ekcémás és más gyulladásos bőrbetegségek esetén kiváló természetes anyag, amelynél az sem gond, ha a kutyusod lenyalogatja az érintett területről.
4. Bőr- és szőrbarát
A kókuszolajban található zsírsavaknak köszönhetően a kutya bundájára és bőrére kenve számos jótékony hatást tapasztalhatsz. Fényesebbé és erősebbé teszi a szőrszálakat, emellett hidratálja a bőrt és eltünteti a repedéseket a száraz bőrrétegen.
Csökkenti a bőrirritációt, elpusztítja a baktériumokat, így felgyorsítja a sebek gyógyulását vagy a vakarózástól meggyötört bőr regenerálódását.
5. Bolha, kullancs és más kártevők ellen hatásos
Ha kiskutyád nem bírja elviselni magán a bolhanyakörvet vagy nem szeretnél neki kullancs elleni tablettát adni, akkor jó megoldás lehet a kókuszolaj.
Antibakteriális hatásának köszönhetően szinte taszítja a kullancsokat, bolhákat és atkákat, a már fertőzött kutyáról pedig elűzi őket. Emellett nyugtatja a bőrt, tehát kiskedvenced nem fogja sebesre vakarni magát.
6. Fogápoló
Ugyancsak antibakteriális tulajdonságának köszönhetően az egyik legjobb kutyafogkrémnek számít a kókuszolaj. Elpusztítja a kutyus szájában felgyülemlő baktériumokat, amellyel megelőzhető a lepedékképződés, a fogínygyulladás, a rossz leheletet és más fogászati problémák.
Ugyanúgy tudod használni, akár a valódi fogkrémet: fogkefe segítségével a kutya fogára dörzsöld a kókuszolajat! Kiskedvenced imádni fogja az ízét!
7. Immunerősítő
Magas tápanyag és telített zsírsav tartalmának köszönhetően immunerősítőként is alkalmazhatod kiskedvencednél.
Mennyi kókuszolajat adhatok a kutyának?
A kókuszolajnál érdemes betartani a napi maximális adagot, ellenkező esetben emésztési problémák és allergiás reakciók léphetnek fel a kutyánál. Napi 1-2 alkalommal negyed evőkanálnyi mennyiség kistestű kutyák, míg 1-1 evőkanálnyi mennyiség nagytestű kutyák esetében az ideális adagolás.
Okozhat-e problémát a kutyáknál a kókuszolaj?
Többször hangsúlyozzuk, hogy nincs általános “életelíxir”, amely minden ebnél egyenlő arányban segít. A kókuszolaj bár rengeteg jótékony hatással rendelkezik, előfordulhatnak érzékenyebb kutyák, akik nem tudják megemészteni.
Mindenképpen hagyd abba a kókuszolaj adagolását, ha ezeket a tüneteket észleled kiskedvenceden:
- Hasmenés
- Hányás
- Vakarózás a kókuszolaj elfogyasztását követően
- Hirtelen hízás
Elképzelhető, hogy nem kell teljesen mellőznöd a kókuszolajat kutyád étrendjéből, csupán egy ideális mennyiséget kell beállítani, mely érték megtalálásában segítségedre lehet egy állatorvos.
Hogyan adjunk kókuszolajat a kutyának?
Ha megállapításra került az ideális kókuszolaj mennyisége, akkor itt van néhány kreatív megoldás, hogy biztonságosan hozzáadhasd kutyusod étrendjéhez!
- Léteznek sütés nélküli kókuszcsemegék, amely a kókuszolaj mellett mogyoróvajat és zabot tartalmaznak.
- Fagyasztott formában, akár gyümölccsel is elkészíthető egy egyszerű szilikonformába öntve a kókuszolaj.
- Krémes finomságokkal pl. alma, gyömbér, joghurt és kókuszolaj keverékével lepheted meg kutyusodat.
Bármilyen formában adod a kókuszolajat kedvencednek, ügyelj rá, hogy ne lépd át a napi ajánlott mennyiséget!
Összegzés
A kókuszolaj nem csupán neked, de kedvencednek is egészségesebbé, változatosabbá teszi étkezését. Jótékony hatásait hamar észre fogod venni kutyusodon, szinte követelni fogja tőled a finom falatokat.
De ne feledd, hogy érték a mérték, így az ajánlott mennyiségen túl ne adj több kókuszolajat kutyádnak. Ha pedig bármiben bizonytalan lennél, keresd fel bátran tanácsért a legközelebbi állatorvost!