Milyen vitamin kell a kutyának? | Vitamin adagolási útmutató

Utoljára frissítve: 2023. március. 05

Sokunkban felmerült már az a kérdés, hogy milyen vitamin kell a kutyának, egyáltalán szükséges-e a mindennapi táplálásuk során. A kutyáknak az emberekhez hasonlóan többféle vitaminra van szükségük ahhoz, hogy szervezetük megfelelően működjön.

Ugyanakkor sokkal kisebb mennyiségben igénylik a vitaminokat, ezért felelősségteljesen, állatorvosi javaslat alapján lehet csak vitaminpótlást végezni a kiegyensúlyozott táplálkozás biztosításán felül.

Szüksége van a kutyáknak vitaminokra?

A kutyák a növekedésükhöz, fejlődésükhöz és egészségük fenntartásához szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat az elfogyasztott táplálékból fedezik. A kereskedelmi forgalomban kapható, teljes értékű, jó minőségű kutyaeledelek a megfelelő arányban tartalmazzák az ebek számára nélkülözhetetlen mikrotápanyagokat.

Az állateledelek kifejezetten a kutyák testméretének és korának megfelelő tápanyagokkal rendelkeznek. A különböző típusú tápok az életszakasznak és a kifejlett mérettel összhangban tartalmazzák a vitaminokat és ásványi anyagokat, ezért a tápok nem felcserélhetők.

A kölyökkutyáknak, felnőtt ebeknek és idős kutyáknak más a tápanyag- és vitaminigényük, a rosszul megválasztott tápok akár egészségügyi kockázatot is jelenthetnek kedvenceink számára.

A nagytestű kölykök helytelen táplálása akár túl gyors növekedést, csipődiszpláziát is eredményezhet, de felmerülhetnek testsúlyproblémák is.

A gondosan megválasztott eledelekkel történő kiegyensúlyozott táplálás maximálisan kielégíti az ebek mikrotápanyag-igényét, ezért nem szükséges a vitaminok étrenden felüli pótlása.

  • Természetesen speciális egészségügyi állapotok esetén az állatorvos elrendelheti egyes vitaminok pótlását az érintett ebek számára.
  • A házi koszton élő ebek esetében, különösen, ha az élelmiszer beltartalmi értékei elégtelenek, szükség lehet egyes étrend-kiegészítők és vitaminok bevezetésére is.
  • A főtt ételen vagy barf étrenden tartott kutyák esetében igen gyakori, hogy a húsok, zöldségek mellé az étrendhez igazítva, kis mennyiségű vitamint adnak az elkészült táplálékhoz, hogy garantálható legyen a kutya vitaminbevitele.

Itt olvashatsz bővebben arról, hogy milyen esetekben lehet célszerű a kutyavitaminok használata.

Milyen vitaminokat igényelnek a kutyák?

A vitaminok olyan szerves anyagok, amelyekre a kutya szervezetének szüksége van a növekedéshez és a kielégítő működéshez. A vitaminokból igen kis mennyiséget igényelnek a kutyák.

A teljes értékű eledellel történő táplálás az esetek többségében fedezi a vitaminszükségletüket. A vitaminok túladagolása mérgezést, felhalmozódásuk szervi problémákat okozhat.

Elégtelen vitaminbevitel esetén vitaminhiány alakulhat ki, mely bőrproblémákat, túlzott szőrhullajtást, fogyást és emésztési problémákat okozhat.

Összeállításunkban ismertetjük, hogy milyen vitamin kell a kutyának. Megmutatjuk a kutyák számára nélkülözhetetlen vitaminokat, azok forrásait és szükséges mennyiségét. A mennyiségeket élelmiszer kilogrammonként ismertetjük, azaz egy 5 kg-os felnőtt kutya esetében, aki napi 100 g eledelt fogyaszt több részletre elosztva, az a jelölt mennyiség 1/10-ed részét fogyasztja el egy nap alatt.

A-vitamin

A-vitamin, Marhamáj

Az A-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, mely a látás megőrzéséért, a magzatok fejlődéséért, az immunrendszer működéséért és a testsejtek növekedéséért felelős.

Az A-vitamin megtalálható a sárgarépában, a marhamájban, az édesburgonyában és a sütőtökben, valamint a spenótban és brokkoliban.

  • A kutyaeledelekben 5000 NE/kg mennyiségben található meg optimális esetben.

B-vitaminok

A B-vitaminok jelentős szerepet játszanak a kutyák egészségének megőrzésében. A vitamincsalád (biotin, folsav, niacin, pantoténsav, riboflavin, tiamin, piridoxin, kobalamin) felel az anyagcseréért, az egészséges vérsejtekért és az idegrendszerért.

B1-vitamin

B1-vitamin, diófélék

A B1-vitamin, más néven tiamin felelős az energia- és szénhidrát-anyagcseréért, valamint aktiválja az ioncsatornákat az idegszövetekben.

Hiánya esetén étvágytalanság, testsúlycsökkenés és gyomorpanaszok jelentkeznek. A tiamin megtalálható a babban, az élesztőben, a gabonafélékben és a diófélékben.

  • A B1-vitaminból élelmiszer kilogrammonként 1 mg szükséges a kutyák szervezete számára.

B2- és B3-vitamin

A riboflavinként ismert vitamin B3-vitaminnal kombinálva hozzájárul az enzimműködéshez, így támogatva az emésztést, a fehérjék, szénhidrátok és zsírok lebontását. 

Riboflavinhoz belsőségekből, szárnyashúsból, sertéshúsból és halból juthat a kutya szervezete. A niacin emellett felelős a bőr állapotáért és a vérkeringésért is. A legfőbb niacinforrások a rizsfélék, magvak, teljes kiőrlésű gabonák, borsó, répa és brokkoli.

  • Riboflavinból élelmiszer kilogrammonként 2,2 mg szükséges a kutyáknak, niacinból pedig 11,4 mg.

B5-vitamin

B5-vitamin, élesztő

A pantoténsav egy vízben oldódó, biztonságosnak tekinthető vitamin. A pantoténsavat stresszoldó vitaminként is ismerik, mivel részt vesz a mellékvese hormonok és a szervezet fehérvérsejtjei által termelt antitestek termelésében.

Más vitaminokhoz hasonlóan segíti a zsírok, fehérjék és szénhidrátok energiává történő átalakítását, részt vesz az energia-anyagcserében. A sörélesztő, a tojás, a szív és a máj, a marhahús és a tengeri halak bőségesen tartalmaznak B5-vitamint.

  • Élelmiszer kilogrammonként 10 mg pantoténsav szükséges az ebeknek.

B6-vitamin

A piridoxin vízben oldódó vitamin. Létfontosságú szerepet játszik a vörösvértestek működésében, a glükóztermelésben, az idegrendszer működésében, a hormonális szabályozásban, az immunválaszban, valamint a niacin szintézisében.

Hiánya esetén letargia, gyenge immunrendszer, gyulladásos bőrbetegség, szabálytalan szívritmus léphet fel. Az élelmiszerek közül főként a húsokban, belsőségekben és a tojásban található meg.

  • B6-vitaminkból élelmiszer kilogrammonként 1 mg szükséges.

B9-vitamin

B9-vitamin, Brokkoli

A folsavként ismert vitamin elsődleges funkciója az aminosavak és nukleotidok metabolizmusának segítése, valamint a mitokondriális fehérjék szintézise.

Részt vesz a vérsejtek képzésében a csontvelőben, az új fehérjék építésében, a sejtosztódásban és a szövetnövekedésben. Legfőbb forrása a spenót, brokkoli, máj, tengeri herkentyűk, magvak és a tojás.

  • Élelmiszer kilogrammonként 0,18 mg szükséges belőle kedvencünknek.

B12-vitamin

A B12-vitamin, más néven kobalamin kulcsfontosságú az egészséges idegrendszer és agyműködés, valamint a vérsejtek képződése és növekedése szempontjából.

A bélrendszer és az emésztés egészségében is szerepet játszik, javítja az étvágyat. A marhahús, a marhamáj, a tojás és a szárnyashús kiváló forrása a B12-vitaminnak.

  • Élelmiszer kilogrammonként 0,022 mg szükséges belőle a kutyáknak.

C-vitamin

C-vitamin, Paprika.

A C-vitamin a normál glükóz-anyagcserével előállítható, és a kutyák maguk is elő tudják állítani, ám ily módon elérhető mennyisége nem elégíti ki az ebek szükségleteit.

Antioxidánsként a C-vitamin megköti a potenciálisan káros szabad gyököket a szervezetben, ezáltal segít csökkenteni a gyulladást, támogatja a sebgyógyulást és az immunrendszert, valamint mérsékli a kognitív öregedést.

A C-vitamin nagy mennyiségben zöldségekben és gyümölcsökben található meg.

  • Naponta 250-750 mg C-vitamin adható a kutya testméretétől, korától és egészségügyi állapotától függően állatorvosi javaslatra.

D-vitamin

A napfény-vitaminként is ismert D-vitamin segít a kutyáknak fenntartani a foszfor és a kalcium egyensúlyát az egészséges csont- és izomnövekedés érdekében.

Nélküle a kutya nem tudna megfelelően fejlődni vagy egészséges izmokat és csontokat fenntartani. A lazac, makréla, hering, szardínia, marhamáj, sajt és joghurt tartalmaz D-vitamint.

  • Élelmiszer kilogrammonként legalább 500 NE, de legfeljebb 3000 NE javasolt belőle.

E-vitamin

E-vitamin, lenmag olaj.

Az E-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, mely támogatja a kölykök növekedését, elősegíti a sejtműködést és a zsíranyagcserét, védi a szemek és az izmok egészségét, illetve antioxidánsként védelmet nyújt az oxidatív stresszért felelős szabad gyökökkel szemben.

Hiánya az izmok leépüléséhez és szaporodási problémákhoz vezet. Elsősorban növényi olajokban, diófélékben és zöldségekben fordul elő.

  • Élelmiszer kilogrammonként 50 NE szükséges belőle.

K-vitamin

A zsírban oldódó vitamin segít megelőzni a vérzési problémákat és javítja a véralvadást. Bizonyos patkánymérgek gátolják a kutyák szervezetében a K-vitamin hasznosulását, ami kezelés nélkül súlyos vérzést és halált okoz.

A K-vitamin természetesen előfordul a leveles zöldségekben, növényi olajokban, egyes gyümölcsökben, valamint hús- és tejtermékekben.

  • Kölyökkutyák számára 1000 kalóriánként 0,33 mg, felnőtt kutyáknak 0,45 mg-ot kell fogyasztaniuk 1000 kalóriánként.

Kolin

Kolin, tojás.

A kolin kulcstápanyag a kutyák számára, segíti a máj- és agyműködést, felelős a növekedésért.

Nem minősül sem vitaminnal, sem ásványi anyagnak, szerepe hogy szabályozza a memóriát, a hangulatot és az izomműködést.

A kutyák epilepsziájának kezelésére is használják. Főként tojásban, élesztőben, májban és húsfélékben található meg.

  • Élelmiszer kilogrammonként 1200 mg szükséges belőle.

Milyen ásványi anyagokra van szüksége a kutyának?

Az ásványi anyagokat két csoportra osztják: makro- és mikroásványokra. A makroásványok nagy mennyiségben, a mikroásványok pedig nyomokban szükségesek.

A kutyák számára szükséges makroásványok a foszfor, kalcium, nátrium, magnézium, kálium, klorid és kén. A mikroásványok a vas, réz, cink, jód, mangán és a szelén.

Kalcium és foszfor

Kalcium és foszfor, a kutya nyers csontot eszik.

A kalcium és a foszfor két olyan ásványi anyag a kutyák eledelében, amelyek a csontok és a fogak építőkövei.

A kalcium hírvivőként működik a kutya szervezetében, hozzájárul az idegimpulzus átviteléhez, az izom-összehúzódásokhoz, az erek szűküléséhez és tágulásához, a véralvadáshoz, valamint a hormonok szekréciójához, emellett enzimek kofaktoraként funkcionál.

Az étrendben lévő kalcium segít a vér kalciumszintjének megőrzésében és a pulzusszám stabilizálásában. Ha a szervezet kalciumszintje a létfontosságú szervek működésének fenntartásához ajánlott szint alá esik, akkor kalcium szabadul fel a csontokból, ami azok gyengüléséhez vezet.

A foszfor a szervezet fehérjetermelésében is részt vesz. A kalcium tejtermékekben, tofuban, nyers csontokban, zöldbabban, brokkoliban és karfiolban található meg. Foszforhoz tojásból, halhoz és állati szövetekből juthat az eb.

  • A kutyatápokban a kalcium és foszfor optimális szintje növésben lévő kutyák esetében 1% körüli, felnőtt kutyák esetében 0,5% körüli.

Nátrium, kálium és klorid

A kálium, a nátrium és a klorid a három fő elektrolit a kutya testében. Az elektrolitok ásványi anyagok, melyek elektromosan töltött ionok és részecskék formájában vannak jelen a szervezetben.

A nátrium fenntartja a víz egyensúlyát a sejtekben és azok körül. A kálium szabályozza az idegi jeleket és az izom-összehúzódásokat. A klorid egyensúlyba hozza a folyadékot a sejtekben.

Az elektrolitok döntő szerepet játszanak a kutya folyadékegyensúlyának fenntartásában. Az elektrolitok funkciója az idegimpulzusok továbbítása, az ozmotikus egyensúly fenntartása, az izom-összehúzódások átvitele, illetve a sav-bázis egyensúly fenntartása.

  • A gyümölcsök, zöldségek és gabonafélék biztosítják ezen tápanyagok megfelelő bevitelét.

Magnézium

Magnézium, spenót.

A magnézium a kutya táplálékában megtalálható ásványi anyag, amely különféle funkciókat lát el. Az enzimek, a csontok és az intracelluláris folyadékok fő összetevője. Ezenkívül a magnézium nagy hatással van a központi idegrendszermozgást vezérlő idegvégződések és az izmok közötti kapcsolatára is.

Magnéziumhoz természetes ódon főként spenótból, brokkoliból, zöldbabból, tofuból és tenger gyümölcseiből juthat az eb.

  • A kutyatápokban a magnézium szükséges mennyisége 0.06 mg/kg.

Kén

A kén fontos a kutya szőrének, bőrének és körmének állapotának megőrzésében. Segíti a sebgyógyulást és méregteleníti a szervezetet.

A bőrbetegségek általában kénhiánnyal járnak. Az ismert kénforrások közé tartoznak a fehérjetartalmú élelmiszerek, például a tojás, a hal, és a húsfélék.

  • A megfelelő táplálkozás során a kénbevitel biztosított.

Vas

Milyen vitamin kell a kutyának? A vas fontos ásványi anyag, a lazacban sok van belőle.

A vas nélkülözhetetlen ásványi anyag a kutyák számára, legfontosabb feladata az oxigén szállítása a szervezetben. A vas az immunrendszert is erősíti.

A természetes vasforrások közé tartozik a vörös hús, a hal, a tojás és a hüvelyesek.

  • A kutyaeledelekben 40 mg/kg mennyiségben található meg a vas optimális esetben.

Réz

A kutya biológiai folyamataiban a réz segíti a neurotranszmitterek, a csontok és a kötőszövetek szintézisét, valamint a kollagén képződését.

Ezenkívül antioxidáns védelmet, a bőr és a haj pigmentációját, a vörösvértestek érését és fejlődését biztosítja. A réz segít a vörösvértestek létrehozásában is.

Megtalálható a teljes kiőrlésű gabonákban, magvakban és hüvelyesekben.

  • Felnőtt ebek esetében a táplálékban 7,3 mg található élelmiszer kilogrammonként.

Cink

Cink-Bárányhús

A cink segít a hormonok, enzimek és számos egyéb testi funkció aktiválásában. A legújabb kutatások kimutatták, hogy több mint 200 enzim aktiválásához és termeléséhez szükséges a cink.

A cink a növekedést, a sebgyógyulást, a szaporodást, az immunrendszer erősítését, a bőrápolást, a fehérjeemésztést és a pajzsmirigyműködés szabályozását is segíti.

Ha a kutya nem jut elég cinkhez az eledelből, akkor az elemi immunitása lecsökkenhet a fertőzésekkel szemben. A cink megtalálható a tojásban, a sertéshúsban, a bárányhúsban, a májban és a sörélesztőben.

  • Felnőtt kutyák eledelében a szükséges cinkmennyiség 80 mg élelmiszer kilogrammonként.

Jód

A jód elsődleges szerepe a szervezetben a pajzsmirigyhormonok előállítása, amelyek szabályozzák a növekedést és a szervezet anyagcseréjét.

Hiánya esetén megduzzad a pajzsmirigy, fokozódik a vedlés, szárazzá válik a bunda és testsúlycsökkenés vagy gyarapodás figyelhető meg. A jódozott sóban, tenger gyümölcseiben, tejtermékekben, tengeri moszatban található meg.

  • A kutyatápnak körülbelül 0,6 mg-ot kell tartalmaznia élelmiszer kilogrammonként.

Szelén

Szelén - Tenger gyülömcsei

A szelén egy nyomelem, ami számos egészségügyi előnnyel rendelkezik az ebek szervezetére nézve. Két formában kapható: nátrium-szelenit és szelén élesztő.

A kereskedelmi kutyatápokhoz általában szelén élesztőt adnak hozzá. A szelén elsődleges funkciója a pajzsmirigyhormonok anyagcseréje és az antioxidáns védelem.

A tengeri herkentyűk, a húsfélék, a teljes kiőrlésű gabonák és zöldségek tartalmaznak szelént.

  • A kifejlett ebeknek szánt kutyaeledelekben 0,3 mg szelén található élelmiszer kilogrammonként.

Mangán

A kutyáknak mangánra van szükségük az energiatermeléshez, a fehérje- és szénhidrát-anyagcseréhez, valamint a zsírsavak előállításához.

A mangán számos enzim fontos eleme, és szerepet játszik a csontok és porcok építésében, egészségük fenntartásában. Diófélék, teljes kiőrlésű gabonák, leveles zöldségek tartalmaznak mangánt.

  • Csak nagyon ritka esetekben van szükség a mangán pótlására.

Mely vitaminok és ásványi anyagok okozhatnak problémát?

A vitaminok és ásványi anyagok nélkülözhetetlenek az életfunkciók fenntartásához, ugyanakkor túlzott bevitelük jelentős egészségügyi kockázattal járhat.

Nagy mennyiségben bármelyik vitamin potenciális veszélyt jelenthet kedvenceinkre, ezért véletlen se próbálkozzunk emberi vitaminokat adni kutyánknak.

A vízben oldódó vitaminok kisebb kockázatot jelentenek, mint a zsírban oldódó vitaminok, mert utóbbiak könnyedén felhalmozódhatnak az eb szervezetében, túladagolást eredményezhetnek. Az ásványi anyagok nagy mennyiségben szintén ártalmasak lehetnek kedvenceink egészségére nézve.

A vitaminok közül az A- és D-vitamin, az ásványi anyagok közül a vas, a kalcium túladagolása jelenti a legnagyobb veszélyt.

  • Az A-vitamin túladagolása esetén kiszáradás, ízületi fájdalmak léphetnek fel, de előfordulhat a véredények károsodása is.
  • A D-vitamin többlet megemelkedett kalciumszintet eredményezhet, ami veseelégtelenséget okozhat, és ronthatja a csontok és lágyszövetek állapotát. A D-vitamin emellett, hányást, hasmenést és étvágytalanságot is okoz.
  • A kalcium túladagolása önmagában pedig rossz hatással van az érrendszerre, illetve kölyökkutyák esetén csontfejlődési zavart okozhat.
  • A vas túladagolása gyomor- és bélirritáló, maró hatása miatt hányást, hasmenést és szervi elégtelenséget, például májkárosodást is kiválthat.

Összegzés

A kutya táplálkozása és a szervezet számára szükséges vitaminok és ásványi anyagok mennyisége függ a kutya korától, fajtájától és egészségügyi állapotától.

A mikrotápanyagok biztosításának egyetlen lehetséges módja a kutya helyes táplálása, hiszen a vitaminokat és ásványi anyagokat az elfogyasztott élelmiszerből szerzi be az eb.

Útmutatónkből látható, hogy milyen és mennyi vitamin kell a kutyának, de táplálék-kiegészítőkre általában nincs szükség akkor, ha a kutya egészséges és teljes értékű eledelt fogyaszt.

Az étrendből megfelelő arányban bevitt vitaminok és ásványi anyagok hosszú, boldog és egészséges élethez segítik kedvenceinket. A mikrotápanyagok túladagolása egészségügyi kockázatot jelenthet, ezért csak állatorvos javaslatára növelhető az egyes vitaminok és ásványi anyagok adagolása.

2023. január 27.

További érdekességek

Hírlevél

    A hírlevélre való feliratkozással elfogadom az Adatvédelmi szabályzatot.