A téli hónapok hideg időjárása hatással van a kutyák szervezetére. A kutyavitaminok télen segíthetnek az ebeknek felvenni a harcot a megbetegedésekkel szemben. A vitaminok adásán felül fontos, hogy a kutya étrendjét is az évszak sajátosságaihoz igazítsuk.
Akár rajong a kedvenced a télért, akár inkább a meleg szobába húzódik vissza, a szervezete eltérő táplálás igényel télen. Kövesd tanácsainkat, és biztosítsd a kutyád egészségét télen is!
Hogyan kell etetni a kutyákat télen?
A hideg és nedves évszak beköszöntével érdemes megváltoztatni a kutya étrendjét különösen akkor, ha sokat tartózkodik a szabadban.
A kistestű és kevésbé aktív kutyákat jobban megviseli a hideg, mint a vastag bundával rendelkező nagytestű társaikat. A kutyák télen több tápanyagot, zsírt és vitamin igényelnek egészségük megőrzéséhez.
Összeszedtük a leghasznosabb etetési tippeket, melyek segítenek átvészelni a dermesztő hónapokat.
1. Növeld a kutya kalóriabevitelét
A nagytestű és réteges szőrű kutyák hóban-fagyban is meglehetősen aktívak lehetnek. Szívesen sétálnak és játszanak a hideg idő ellenére is a szabadban, nem tántorítja el őket a zord időjárás.
Érdemes lehet egy kicsivel több ételt adni az aktív, kinti kutyáknak, a benti, hosszú órákon át szunyókáló kutyáknak pedig kicsivel növelni a kalóriabevitelét zsírokkal.
2. Adj kókuszolajat
A kókuszolaj olyan jó zsírokat tartalmaz, mely számos jótékony hatással bír. Segíti az emésztést, immunerősítő hatású, javítja a bőr és a szőr egészségét.
Adj kókuszolajat a kutyatáphoz vagy a házi koszthoz, hogy értékes ásványi anyaggal gazdagítsd az eb eledelét.
3. Csökkentsd a jutalomfalatok mennyiségét
A téli hónapokban a kutyák is hajlamosak a hízásra. Ha azt tapasztalod, hogy a kutya testsúlya növekszik télen, akkor adj neki kevesebb jutalomfalatot.
Nagyon fontos, hogy ne a kutyatáp mennyiségét csökkentsd, mert szükségük van az energiára ahhoz, hogy melegen tartsák magukat, hanem az extra finomságok mennyiségét csökkentsd a nap folyamán.
A jutalomfalatokat egészségesebb, kevésbé hizlaló alternatívákra cserélheted, például zöldségekre és gyümölcsökre. Néhány szelet alma, egy falat brokkoli vagy répa kiváló alternatívája lehet a kalóriadús jutalomfalatoknak. A répa nem mellesleg segít tisztán tartani a kutya fogait, és megfelelő mennyiségű rosttal látja el az eb szervezetét.
4. Adj kutyavitamint
A téli időszakban jó ötlet kutyavitaminokkal kiegészíteni a kutya étrendjét. A vitaminok támogatják az immunrendszert, segíthetik az emésztést, jó hatással vannak a sajgó ízületekre és a kiválasztó szervekre.
Az ebek az emberekhez hasonlóan télen megfázhatnak, megbetegedhetnek, a vitaminok segíthetnek felkészíteni a kutya szervezetét a hideg idővel szembeni védekezésre.
5. Figyeld a bundáját
A kutya hőmérséklettel szembeni elsődleges védelmezője a bundája. A szőr tartja melegen kedvenceinket, állapota nagyban függ a kutya táplálkozásától.
Amennyiben a kutya bundájának állapota romlik, érdemes módosítani az étrendjét, és megfontolni a kutyavitaminok bevezetését. A jó minőségű zsírsavak általában kis mennyiségben találhatók meg a kereskedelmi forgalomban kapható tápokban, ezért célszerű omega-3 zsírsavat adni az ételeikhez, mely a szőr egészségét támogatja.
Túlsúlyos, diétára fogott kutyák esetében gyakori, hogy a szőr sínyli meg a koplalást. Télen nagyon fontos, hogy a kalóriák és a zsírok aránya kiegyensúlyozott legyen még a diétázó kutyák étrendjében is, hogy a bundájuk ép maradhasson.
6. Itatás
Sok kutya kiszárad a téli hónapokban, mert napközben befagy a vize, nem tud inni, vagy ellenkezőleg, a túlfűtött lakásban tartózkodik egész nap.
Mindig legyen a kutya előtt friss víz és önts vizet az ételéhez annak érdekében, hogy megfelelő legyen a folyadékbevitele. A folyadékhiány rossz hatással van a kutyák bőrére, könnyebben kirepedezhet a mancsuk és az orruk is a hidegben.
A kutya vízigényéről itt írtunk bővebben.
7. Javítsd fel a kutya étrendjét
A téli hónapokban rendkívül fontos, hogy vitaminokban és antioxidánsokban gazdag ételeket fogyasszanak kedvenceink. A bogyós gyümölcsök tökéletes kiegészítői a téli étrendnek, mert bioflavonoidokat tartalmaznak, melyek erőteljes antioxidáns hatással bírnak.
Az eper, az áfonya, a szeder, és a málna olyan kutyák által is fogyasztható gyümölcsök, melyekkel feljavítható az ételek összetétele és kedvenceink is szívesen fogyasztják őket.
A leveles zöldségek és a gyökérzöldségek gazdagok vitaminokban, ásványi anyagokban, rostokban és antioxidánsokban. A legtöbb leveles zöldség alacsony kalória- és zsírtartalmú, és mérsékelhetik a rák, illetve a szívbetegség kockázatát.
Az eb étrendjébe illeszthető egészséges zöldségek közé tartozik a spenót, a kelkáposzta, a cékla, borsó, a tök és a sárgarépa.
Az ízletes és egészséges zöldségeket nyersen turmixolva, vagy párolva és villával összetörve is hozzáadhatod a napi menühöz.
Nyers etetés és házi koszt esetén szintén célszerű ezeket a zöldségeket és gyümölcsöket is felírni a receptkönyvbe, ügyelve arra, hogy a kutyák télen kevesebb szénhidrátot igényelnek.
Próbálj meg minél több friss és nedves összetevőt adni a kutya ételéhez, hogy elegendő vitaminhoz és vízhez juthassanak.
Télen a kutyáknak is szükségük van D-vitaminra?
Az emberek elsősorban a napfény által jutnak D-vitaminhoz. Télen csökken a napos órák száma és kisebb bőrfelületen ér minket az éltető napfény, emiatt gyakran D-vitamin kiegészítőket szedünk.
A kutyák az év minden hónapjában csak kis mértékben képesek bőrükön keresztül felszívni és átalakítani a napfényből származó D-vitamint, ezért a kevesebb napsütés nem befolyásolja számottevően a vitaminszintjüket.
A kutyáknak főként az ételekből kell fedezniük a D-vitamin szükségletüket, elsősorban a húsok fogyasztásából juthatnak hozzá. A kutyák számára jó vitaminforrás a máj, a hal, a tojás, a marhahús és a tejtermékek.
Ha ezekből az összetevőkből elegendő mennyiséget tartalmaz az eb étrendje a téli hónapokban, akkor a D-vitamin szükséglete kielégítettnek tekinthető. A D-vitamin-hiány és az abból következő alacsony kalciumszint a csontok gyengülését, gyenge izomműködést, szívbetegségeket és egyéb, a csontokat érintő betegségeket okozhat.
D-vitamin- vagy a kalciumhiány esetén az állatorvosok D-vitamin-kiegészítő tablettákat írhatnak fel az eb számára. A D-vitamin fontos a kutyák egészsége szempontjából, de meggondolatlan adagolása rendkívül káros lehet.
A D-vitamin zsírban oldódó vitamin, ezért felhalmozódhat a kutya szervezetében és hiperkalcémiát, azaz magas kalciumszintet eredményez a szervezetben, mert a D-vitamin-felesleg kalciumot von ki a csontokból.
A hiperkalcémia izomkárosodáshoz, rángatózásokhoz és görcsrohamokhoz, vese- és bélkárosodáshoz, hányáshoz és székrekedéshez, túlzott vizeletürítéshez, valamint a csontok törékenységéhez vezethet.
Összegzés
Télen az emberek és a kutyák aktivitása egyaránt megváltozik az évszak jellemzői miatt. A hideg külső hőmérséklet, a korai sötétedés és a gyakori esőzés vagy havazás miatt egyértelműen kevesebb időt töltünk a szabadban kedvenceinkkel.
Az emberek táplálkozása automatikusan megváltozik télen, több szénhidrátot és zsírt fogyasztunk és jóval kevesebb friss gyümölcsöt. A kutyák étrendjének szintén változnia kell a hideg beköszöntével, ám a megszokottnál jóval egészségesebb fordulatot kell vennie.
Kedvenceink ideális esetben több kalóriához, zsírhoz, illetve vitaminokban gazdag zöldségekhez és gyümölcsökhöz kell jutniuk télen annak érdekében, hogy ellenálló legyen a szervezetük a zord időjárással szemben és a bundájuk melegen tartsa őket.
A kutyák mikrotápanyag-szintje szükség esetén, állatorvosi ajánlásra kutyavitaminokkal is növelhető a téli hónapokban.