Szoktuk mondani, hogy télen pihen a természet és mint a legtöbb régi mondásban, ebben is sok igazság van. Télre a fák többsége elhullajtja a leveleit, sok állat bevackolja magát, a medve téli álmot alszik és bizony a kutyák is vesztenek aktivitásukból és többet pihennek, mint a nyári időszakban, de ez így is van rendjén.
A kutyák valóban többet alszanak télen?
A több pihenés oka egyrészt a genetikában keresendő, és a régi időkre vezethető vissza, amikor a téli hidegekben az ember és az állat még nem a meleg szobában nézte a TV sorozatokat. Azért vesztenek a kutyák aktivitásukból és alszanak többet, amikor beköszönt a hideg, mert így spórolnak az energiájukkal. Ha úgy tetszik, tartalékolnak.
Igen ám, de ennek az ellenkezője is igaz, miszerint imádnak az ebek a meleg kandalló mellett szunyókálni, vagyis a benti magasabb hőmérséklettől is ellustulhatnak.
És persze attól se lesz mozgékonyabb a kutya, ha azt látja, hogy a gazdája szintén hasonlóképen cselekszik. Aggodalomra azonban nincsen semmi ok, hiszen még az is normálisnak nevezhető, ha a kutya a nap felét alvással tölti ilyenkor.
Mire figyeljünk a hideg téli napokon, ha kutyát tartunk?
Bármennyire is többet alszanak télen a kutyák a mozgásra továbbra is szükségük van, és naponta legalább kétszer ki kell vinni őket sétálni, még akkor is, ha mínuszok vannak, vagy ha leesett a nagy hó.
A friss levegő mindenképpen jótékony hatású, hiszen a jobb légzéssel a kutya energiaszintje is töltődik, ráadásul hatékonyabban tudják feldolgozni a táplálékot, ami szintén energiát jelent számukra.
Van pár dolog azonban, amit mindenképpen érdemes szem előtt tartani az évnek ebben az időszakában.
Rövid séta kint, játék bent
Főleg a kölyökkutyákra érvényes, hogy egyszerre csak rövid ideig tartózkodjunk kint velük télen, hiszen az ő szervezetüket jobban megviseli a hideg és könnyebben megfáznak.
A mozgásra való igényüket, így nyugodtan egészítsük benti játékokkal, ami ugyanúgy lehet labdázás vagy fogócska, esetleg jutalomfalatok eldugása, amit meg kell keresniük.
Nem ciki a kis csizma
Sokan megmosolyogják azokat, akik kabátban és kis csizmában sétáltatják a kutyájukat, de ez egyáltalán nem ciki. Sőt, a kistestű és kölyökkutyákra feltétlenül adjunk kabátot és cipőt is, ha komolyabb hideg vagy hó van.
Az ő tappancsuk sokkal sérülékenyebb, mint a felnőtt, nagy testű kutyáké. A hidegben könnyen megfáznak lábról, a sóval vagy egyéb vegyszerrel kezelt hómaradék a járdán pedig még égési sebeket is okozhat nekik.
Kerüljük a megfázást
Pontosan a kinti séták miatt javasolt több meleget biztosítani bent is a kutyák számára.
Persze nem arról van szó, hogy 30 fokra kell fűteni a lakást, de mindenképpen több pokrócot biztosítsunk a számukra, amiben kényelmes fekhelyet alakíthatnak ki maguknak.
Ezen túl az is szerencsés, ha van olyan fűtőtestünk, ami mellett kedvük szerint felmelegedhetnek és lustálkodhatnak a kutyusok.
Összegzés
A téli időszakban a kutyák is vesztenek aktivitásukból és nő az alvásigényük. Ne lepődjünk meg rajta, ha az idő nagyobb részét szunyókálással töltik, ez teljesen természetes a részükről.
A kinti séta azonban elkerülhetetlen, ilyenkor figyeljünk rá, hogy inkább többször, de kevesebb időt töltsünk a szabadban.
A kölyök és kistestű kutyákat pedig öltöztessük az időjárásnak megfelelően, nyugodtan adjunk rájuk kiskabátot és csizmát is.